Například podle mluvčího kroměřížské radnice Pavla Zrny jsou volby pro města a obce v podstatě rutinní záležitostí. Důležité informace se lidé dozvědí na stránkách města, kde jsou průběžně aktualizovány, volební komise jsou v jednotlivých okrscích už stanoveny.

„Celý proces příprav probíhá kontinuálně. Volební lístky dorazily v pořádku a nyní připravujeme vybavení jednotlivých místností, včetně techniky," popsal počátkem týdne Zrna. V pátek se podle něj už jen doladí poslední detaily a vyzkouší technika, ve 14 hodin se pak otevřou dveře všech volebních místností.

„Zhruba s hodinovým předstihem se sejdou komise ve volebních místnostech, vyvěsí vlajku a vzorové volební lístky, zapečetí urnu a provedou další nutné náležitosti," dodal Zrna.

Poslední volební lístky se začátkem týdne roznášely také v Hulíně. Nejpozději dnes už by je všichni obyvatelé měli mít ve schránkách. V případě potřeby je však stejně možné si lístky vyzvednout na městském úřadu nebo až přímo ve volební místnosti.

„Přípravy jsou jinak v plném proudu a v plné kooperaci s řediteli příspěvkových organizací, kde se volební místnosti nacháejzí. Myslím si, že volební účast bude průměrná, obvykle nijak se nevychylujeme od celostátních čísel," zhodnotila Vladimíra Obdržálková z odboru právních a vnitřních věcí Hulín.

To v Pravčicích už měli v pondělí volební lístky rozdány, tamní komise má za sebou i přípravné zasedání a veškeré potřebné věci jsou podle starosty Jaroslava Šaška připraveny.

„Netroufnu si tipovat, jaká bude účast. Nejvíce lidí chodí zpravidla ke komunálním volbám, nejnižší pak k senátním, ale odhadem by se účast mohla pohybovat kolem padesáti procent," míní starosta.

Přípravy na volby už nezaskočí ani starostu Skaštic Richarda Nováka. Volební lístky tam lidem doručili během předchozích dnů, zítra je pak v plánu příprava volební místnosti v mateřské škole.

„Mám za sebou už hodně voleb, myslím, že mě nemá co překvapit. Letos jsem vydal šest volebních průkazů, což je slušný počet, jindy nevydáme třeba žádný. Podle mého by se účast mohla pohybovat kolem šedesáti až pětašedesáti procent," odhadl Novák.