Jinak likvidaci budete muset uhradit, je tedy lepší přizvat si na pomoc odborníka. Na celém Kroměřížsku je však takový specialista jen jeden jediný.

Na tísňových linkách s příchodem teplejšího počasí každoročně přibývá žádostí o likvidaci vos, sršňů nebo včel, a jinak tomu není ani letos.

„Ne ve všech případech ale můžeme vyhovět. Výjezd profesionálních hasičů je možný jenom v případech, kdy je přímo ohroženo lidské zdraví nebo dokonce život,“ vysvětlil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Konkrétně jde podle něj o místa, kde se pohybuje větší počet lidí, třeba u činžovních domů, zastávek, nemocnic, dětských hřišť nebo škol. Peněženku si nemusíte přichystat ani když hasiče kvůli hmyzu přivoláte do domu těžkého alergika, nebo tam, kde ohrožuje seniora, dítě nebo těhotnou ženu.

Rozpoznat situaci, kdy hasiči pomůžou zdarma a kdy už ne, však není jednoduché.

„Samotný výjezd hasičů se ale neplatí, toho se lidé bát nemusí. Pokud si nejsou jistí, raději ať hasiče zavolají. Když pak jednotka přijede na místo, stanoví míru nebezpečí. Pokud bude vysoká, roj bezplatně zlikvidují,“ uklidnil Mitáček.

Pokud však velitel zásahu rozhodne, že žádné větší ohrožení není, dostane ten, kdo na tísňovou linku zavolal, na výběr. Buď si na místo přivolá deratizační firmu, nebo špinavou práci nechá opravdu na hasičích.

„To už však bude muset zaplatit. Celková suma se odvíjí od vzdálenosti, kterou hasiči ujeli, a taky náročnosti a délce zásahu. Rozhodně to však nejsou malé peníze,“ upozorňuje mluvčí. Jeden kilometr cesty výškové techniky k zásahu totiž vyjde na 720 korun, jedna motohodina dokonce na téměř čtrnáct tisíc a hodinová práce hasiče stojí 270 korun.

„Obecně platí, že nadstandardní služba záchranářů je mnohonásobně dražší, než zásah specializované firmy. Proto by se lidé měli obracet na ně,“ doporučil Mitáček.

Na celém Kroměřížsku je však jen jediný odborník, kterého můžete ke hmyzu se žihadly přivolat. „Hlavní sídlo firmy jsme sice nedávno přestěhovali do Olomouce, můj otec ale zůstal v Bystřici pod Hostýnem a stará se o likvidace rojů v regionu,“ vysvětlil majitel deratizační firmy RealDDD Karel Netopil.

Za to, že vás jeho firma zbaví potíží, zaplatíte od šesti set do patnácti set korun. A právě to je podle něj důvod, proč je odborníků na odchyt sršňů, vos a včel tak málo.

„Je to totiž řehole. I my to děláme jen jako dodatkovou činnost, je z toho jen minimální přivýdělek, žádné velké příjmy. A v dnešní době nechce nikdo dělat něco, co mu dost nevynáší,“ uzavřel deratizér.