Tak se dají stručně shrnout názory členů KDU-ČSL v kraji. Celostátní konference strany v pondělí rozhodla o tom, že novou překlenovací vládu, na níž se dohodla ODS a ČSSD personálně nepodpoří.

„Z kroměřížského regionu máme kladné ohlasy, dá se říci, že naši členové chápou a ctí rozhodnutí vrcholného orgánu strany,“ řekla místopředsedkyně KDU-ČSL a kandidátka na předsedkyni strany Michaela Šojdrová.

Podle ní není nutné být ve vládě za každou cenu. „Naprosto prioritní však je dokončit se ctí předsednictví Evropské unie, což může i vláda v demisi,“ dodala Šojdrová. Ona osobně je rozhodnuta svůj podpis pro podporu překlenovací vlády nedat. To že naše předsednictví EU je zastíněno jednáními o nové vládě považuje za obrovskou škodu a promarněnou šanci.

S tím souhlasí i předseda krajské organizace KDU-ČSL a člen celostátní konference Jiří Stodůlka, který navíc neskrýval rozhořčení nad způsobem jednání o nové vládě. „Rozhodnutí vedení strany by mělo být závazné pro její členy,“ řekl Stodůlka v návaznosti na to, že se ministr financí Miroslav Kalousek pokoušel prosadit dohodu s ODS a ČSSD a na vládě se podílet.

„Pokud se nebudou ctít psané zákony a ústava se bude měnit s lehkostí, s jakou se nedávno změnila délka funkčního období vlády, pak směřujeme k anarchii,“ řekl Stodůlka.

Bojkot nové vlády se však nechystá, například kroměřížská poslankyně Šojdrová připustila, že ji podpořit nakonec přeci jen může. Záleží na programovém prohlášení vlády.

„Pokud bude prosazovat rozumná opatření proti ekonomické krizi,“ upřesnila Šojdrová, přičemž za rozumnou považuje hlavně podporu zaměstnanosti.

Oproti tomu místopředseda krajské organizace lidovců Vojtěch Jurčík upozornil, že překlenovací vláda má především udržovat zemi v chodu do té doby, než budou předčasné volby. „Žádná závažná opatření, tedy ani protikrizová, vlastně dělat nemůže a v programu vlády je tedy nečekám,“ dodal Jurčík.

Za pravdu dávají Šojdrové i stranickému vedení nejen partajní funkcionáři, ale i lidovečtí starostové menších obcí z Kroměřížska. Například starosta Lutopecen Josef Bazalka jednoduše říká: “Za rozhodnutím celorepublikové konference stojím“. Podobně se k tomu staví také starosta Žeranovic Antonín Dokoupil. „Tato jednání jsou mi vzdálená, ale přesto se závěrem vedení strany souhlasím,“ potvrdil ve středu Dokoupil.

Petra Procházková