Zatímco lidé jsou nervózní a poohlížejí se po práci jinde, starostové nejvíc postižených obcí připouštějí, že na řešení krize neznají efektivní řešení.
Prudký nárůst nezaměstnanosti zaznamenali na Úřadu práce v Kroměříži. „V listopadu dosahovala míra nezaměstnanosti ještě 6,14 %, na konci ledna to bylo už 8,02 %,“ popsala analytička trhu práce Kamila Zahradníčková.
Neutěšená situace má podle ní několik příčin. „Jedná se o hromadné propouštění, neprodlužování dob určitých, a také snižování počtu agenturních pracovníků,“ dodala Zahradníčková. Krize má za následek taky dovolené nařízené zaměstnavatelem a zkracování pracovní doby.
Podle informací Úřadu práce je na tom nejhůř region Koryčansko, kde se míra nezaměstnanosti dokonce blíží jedenácti procentům. Starosta Koryčan Miroslav Máčel o si tento fakt uvědomuje, ale ví, že se dá řešit jen velmi obtížně.
„Propouští i Koryna, lidé jsou nervózní a nešťastní. Není tu totiž žádná firma, která by byla schopná propuštěné zaměstnance absorbovat,“ posteskl si Máčel. Obec podle něj nemá žádné prostředky, jak krizi zmírnit. „Lidé se sice snaží shánět práci všude po republice, ale také to není ono. Krize je všeobecná, takže problémy mají všude,“ míní Máčel.
Na ještě solidní úrovni 7,74% se drží Hulínsko. Podle starosty Romana Hozy je to tím, že tamní firmy zatím ve velkém nepropouštějí. „Zatím se to snaží řešit spíše přirozeným úbytkem, brzkými odchody do důchodu a neprodlužováním smluv na dobu určitou. Pokud to tak ale půjde dál, k nějakému propouštění přece jen dojde,“ nevylučuje starosta.
Radnice se podle něj snaží hledat řešení, jak lidem pomoct. „V rámci nových legislativních úprav by bylo možné odvádět vyšší sociální dávky těm, kteří se zapojí do veřejně prospěšných prací. Budeme tedy hledat systém, jak takové lidi zapojit,“ nastínil jedno z možných řešení Hoza.
V rámci jednotlivých obcí Kroměřížska vedou neblahou statistiku Soběsuky s takřka osmnáctiprocentní mírou nezaměstnanosti, hned v závěsu jsou Skaštice, které mají o procento méně.
„Abych se přiznal, ani o tom nevím,“ reagoval starosta Skaštic Richard Novák s tím, že statisky Úřadu práce nemá k dispozici a osobně to s ním nikdo z obyvatel neprobíral. Přesto starosta tuší, odkud vítr vane. „Máme tu určitou komunitu lidí, kteří zřejmě příliš nepracují,“ myslí si Novák.
Zároveň dodal, že většina obyvatel, kteří zaměstnání mají, musí za prací dojíždět do větších měst, jako jsou Hulín, Kroměříž nebo Zlín.
O tom, že na Kroměřížsku o vhodnou práci nezakopne, hovoří i pětadvacetiletý Martin Stolař, který bydlí na Bystřicku. „Obhlížel jsem možnosti tady v regionu, ale je to o ničem. Plánuji si spíš hledat práci v Brně, kde jsem ještě nedávno studoval,“ prohlásil vysokoškolák, který by se rád věnoval informatice.