A v posledním bodě se lidé skutečně nemýlí: podle Povodí Moravy totiž není Rusava ve všetulském úseku v nijak zanedbaném stavu. Místní obyvatelé na to přitom mají jiný názor.

„V Holešově se čistí koryto a ve Všetulech z toho bláta vzniká smradlavá stoka. A to ještě není teplo a nesvítí do toho slunce. Zajímalo by mne, jestli to vážení povodníci Moravy vyčistí,“ postěžoval si s nadsázkou na sociálních sítích za všetulské občany například Michal Brázda.

Zatímco práce na holešovské části Rusavy potrvají až do května, ve Všetulech se nic konat nebude. „Čištění tamní části řeky nemáme v plánu. Ve Všetulech byla v roce 2016 realizována oprava břehových nátrží koryta vodního toku v délce 380 metrů. Tento opravovaný úsek přímo navazoval na už zrealizovanou část, která se prováděla v roce 2014,“ konstatoval pro Deník mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Loňské opravy ale podle místních přišly z velké části vniveč. „Ve Všetulech za cukrovarem se v loňském roce prováděla regulace, navezly se velké kameny a dnes jsou už zaplaveny bahnem z regulace, která se provádí proti směru toku a opět koryto zanáší. Tak loňská práce přichází ke zmaru,“ míní například Václav Sovadina.

Povodí přitom na loňskou opravu vynaložilo nemalé peníze. „Práce bylo nutné realizovat neodkladně, aby nedošlo k rozšíření nátrží směrem do okolních pozemků a staveb. Vyžádaly si částku sedm set tisíc korun,“ podotkl mluvčí společnosti.

Mluvčí Povodí Moravy si na žádost Deníku prohlédl i fotografie přiložené ke stížnostem na sociálních sítích: a Rusava tam podle něj nijak zanedbaná není.

„Pokud se jedná o fotky, na kterých lze vidět zakalenou vodu, tak to je naprosto běžný stav po každém větším dešti. Opravy koryt toků v místech, kde by řeka mohla způsobit škody na zdraví či majetcích, pro nás představuje prioritu,“ ujistil Petr Chmelař.

Jedná se prý jen o vizuální dojem. „Rozbahněná řeka působí neesteticky, ale jedná se o přirozený jev, který doprovází každý větší déšť či mechanický zásah do břehů,“ míní mluvčí. Zápachu z říčky se pak prý tamní lidé také bát nemusejí. Povodí Moravy totiž provádí pravidelné prohlídky toku Rusavy a ve Všetulech jsou prý nánosy pouze minimální, bez negativního vlivu na okolní život.

KRISTÝNA KLUSÁKOVÁ