Babí léto velice rychle vystřídalo blížící se podzimní počasí. Lidem na Kroměřížsku, stejně jako v jiných regionech Česka, tak nezbývá nic jiného než začít topit. Teplárny i domácnosti sáhly k postupnému vytápění počátkem tohoto týdne.

„Myslím si, že zima přišla letos hodně brzy. My máme rodinný dům, a protože je už chladno, tak jsme začali topit,“ svěřila se například Alena Cihlářová z Kyselovic.

Teplo mají doma od tohoto pondělí také obyvatelé žijících v bytech, které spravuje Stavební bytové družstvo Svornost Kroměříž. „Topíme už ve všech našich domech. Začínáme vždy v závislosti na počasí a domluvě. Nyní je to tak, že ráno zatopíme, potom o trochu méně přes poledne, pak zase přitopíme až večer, aby v bytech nebyla zima. Pokud se ale počasí umoudří a zlepší, je možné, že topení ještě vypneme,“ upozornil předseda Svornosti Milan Náleza.

Ve vyhřátých místnostech pobývají už pacienti v kroměřížské nemocnici, nejinak je tomu třeba i ve školách.

„Pan ředitel ve středu nařídil, že musíme začít topit, tak dnes už měli ve škole studenti teplo,“ potvrdila ve čtvrtek Ludmila Baťavová ze Střední školy hotelové a služeb Kroměříž.

S odstartovanou topnou sezonou začínají mít v těchto dnech více práce i uhelné sklady na Kroměřížsku. Právě tam se totiž schází stále více zájemců, kteří si chtějí objednat či odvézt uhlí. Například ve Zdounkách teď prodají během týdne asi tři sta metráků hnědého uhlí.

„Lidé si už začali dělat zásoby od července. Teď jich ale chodí ještě více, když je chladno. Každý den sem v podstatě někdo přijde,“ nastínila Anna Bláhová ze zdouneckých uhelných skladů. Nárůst zákazníků zaznamenali i v Kroměříži. Tamní pracovnice Eva Přecechtělová ale zájem o uhlí přičítá spíše dvěma posledním mírným zimám.

„Ty byly slabé, lidé tak postupně dobírali svoje zásoby uhlí. Když teď přišlo ochlazení, uvědomili, že možná opravdu přijde letos tužší zima, proto hodně začali nakupovat uhlí,“ vysvětila Přecechtělová.