„Zdražovat se bude vodné i stočné, celkově cena vzroste o 3,4 procenta. Z toho jedno procento je navýšení DPH, které určuje stát,“ vysvětlil na úvod ředitel společnosti Vodovody a Kanalizace Kroměříž Ladislav Lejsal.

V řeči peněz to znamená, že vodné se zdraží o devadesát haléřů a stočné o korunu a deset haléřů. Dohromady dvě koruny za kubík, tedy tisíc litrů.

„Zvednout cenu nás nutí hlavně zvyšování odpisů z rekonstrukcí čističek odpadních vod, nebo plánovaná obnova vodovodů a kanalizací. Dražší jsou však například i chemikálie, které používáme,“ upřesnil Lejsal.

Jako příklad velkých investičních akcí Kroměřížského VaKu může sloužit rekonstrukce čistírny odpadních vod v Hulíně.

„Ta si vyžádá řádově sedmdesát milionů korun. Do provozu ji uvedeme v létě příštího roku,“ uvedl Lejsal.

Podle starosty Hulína Romana Hozy není zvyšování cen příliš dobrou zprávou, chápe však nutnost takového kroku.

„Ceny byly dlouhodobě drženy velmi nízko a tím pádem chyběly peníze na opravy. My to v Hulíně poznáme každou zimu, protože vodovodní řád není v dobrém stavu a máme časté poruchy. Podobná je situace i s kanalizací. Tu navíc ztěžuje i rovinatý terén, na kterém město leží,“ řekl Hoza.

Celkově si však spolupráci s VaKem z Kroměříže pochvaluje.

„Nikdy nebyla vysloveně špatná, v poslední době se však výrazně zlepšila,“ potvrdil starosta.

V některých obcích v regionu lidé avízované zvýšení příliš nepocítí. Mnohde ještě mají vlastní studny a také kanalizace na mnoha místech chybí.

„Na vodovod je v Rymicích napojeno odhadem asi sedm desítek domů a odkanalizování obce ještě stále nemáme vyřešeno. Je však na dobré cestě, chybí jen peníze,“ prohlásil s nadsázkou tamní starosta Josef Fuksa.