Povinná výměna se týká řidičských průkazů vydaných v době od 1. ledna 1994 do 31. prosince 2000. Novými doklady musejí být nahrazeny do konce letošního roku.

Například radnici v Bystřici pod Hostýnem musí s žádostí o nový doklad navštívit ještě asi tisícovka řidičů. „Většina z nich ale čeká na poslední chvíli a nejspíš proto na konci roku budeme mít s výměnami potíže,“ tuší vedoucí odboru dopravy bystřické radnice Jaroslav Šenkyřík.

V každý úřední den by totiž na odbor muselo zamířit asi dvanáct řidičů: například v pondělí ale nepřišel vůbec žádným, přestože radnice občany už několikrát vyzvala.

„Dáváme upozornění do Bystřického zpravodaje. Navíc se chceme opět domluvit se starosty obcí kolem Bystřice, aby povinnost obyvatelům připomněli rozhlasem. Stejně jako v roce 2007, kdy byla podobná situace. Poté tam také přijede náš pracovník a s lidmi sepíše žádosti o nové řidičáky,“ doplnil Šenkyřík.

Na odboru dopravy v Kroměříži pak o nový doklad musí zažádat přibližně ještě pět a půl tisíce motoristů, přesto jich i tam v poslední době chodí čím dál tím méně.

„V jednom úředním dnu vyměňujeme průměrně čtyřicet řidičských průkazů, což je asi polovina ideálního stavu,“ upozornil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Právě v těchto týdnech podle něj úředníci navíc zaznamenali pokles počtu žadatelů. Má to ale i své výhody: povinnou výměnu lze právě nyní absolvovat v klidu a bez dlouhého čekání. „Nápor žadatelů o výměnu tradičně vrcholí krátce před koncem termínu a bývá doprovázen frontami i zbytečnou nervozitou. Přitom stačí o výměnu zažádat v průběhu roku,“ připomíná Zrna.

Téměř žádné vrásky na čele ale výměna nedělá úředníkům v Holešově, kterým musí do konce roku projít rukama asi tisícovka dokladů.

„U nás to není takový problém jako ve velkých městech. Navíc v roce 2007 se měnilo řidičáků ještě víc a i tehdy jsme to bez problémů zvládli,“ uklidňuje vedoucí odboru dopravy holešovské radnice Radek Doležel.

Lidí podle něj sice nechodí zástupy, ale průběžně se objevují. Fronty proto na konci roku vedoucí v žádném případě neočekává.

„Standardně jsme schopni vyměnit dva a půl tisíce dokladů za rok, nyní je březen a zbývá jich jen tisícovka. Navíc v případě potřeby lze otevřít i druhé, stejně výkonné pracoviště,“ vysvětlil Doležel.