Regionem se prohnala bouřka, lidé vymetali vodu ze sklepů i domů

„Na Kroměřížsku jsme zasahovali celkem šestnáctkrát. Jednalo se zejména o čerpání vody ze zaplavených prostor bytů či domů. Odstraňovali jsme také spadlé stromy, větve či dráty elektrického vedení," vyjmenoval mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Ve Zdounkách nápory větru zničily střechu jednoho z rodinných domů, pro hasiče to tam ale nebyla jediná práce.

„Zahlédl jsem práci hasičů u jednoho z domů, také dobrovolní zdounečtí hasiči čerpali vodu v Nádražní ulici," popsal Lukáš Müller, který obcí během bouřky projížděl. Do akce museli i pracovníci energetické společnosti, kteří likvidovali strom spadlý na dráty elektrického vedení.

Podobně to vypadalo třeba v Kostelanech.

„Nikdo to nečekal, bouřka byla opravdu blesková a voda tekla doslova odevšad. Například na Lhotce nám to vyplavilo i první podlaží. Lidem jinak povodně poničily vesměs garáže a přízemí, naštěstí se voda nedostala nikam výš. Stále uklízíme bahno a čerpáme vodu z rodinných domů," řekl v pondělí Deníku tamní starosta Jan Petřík.

Přívaly vody způsobené nedělní bouřkou zasáhly i Lubnou, která leží jen pár kilometrů pod Kostelany.

Ve Zdounkách po nedělní bouřce a přívalových deštích odčerpávali vodu z několika domů, odklízeli také spadlý strom a zasahovali při úderu blesku do jednoho z tamních domů.Zdroj: Lukáš Müller

Ve Zdounkách po nedělní bouřce a přívalových deštích odčerpávali vodu z několika domů, odklízeli také spadlý strom a zasahovali při úderu blesku do jednoho z tamních domů.                  FOTO: Lukáš Müller.

„V obci jsme vyhlásili třetí povodňový stupeň na potoku Trňák. Voda se vylila a částečně zatopila dvě obytné budovy a zaplavila komunikace v horní části obce, zbytek byl v pořádku. Hned jak voda opadla, lidé začali pracovat na odklízení a pomáhat si. Velice nám pomohl i vybudovaný záchytný poldr, " pochvaloval si tamní starosta Jan Kováč.

Během pondělí už déšť ustával a situace se uklidnila: také v úterý by podle meteorologů mělo být jasno až polojasno, odpoledne teplota vystoupá na 24 stupňů.

Kdy také bouřky trápily region?

červen 2015 – Loni se musel region potýkat s následky přívalového deště už v polovině června: tři jednotky hasičů odstraňovaly spoušť, kterou natropila voda v obci Troubky–Zdislavice. Vlivem splavení pole tam došlo k zaplavení přízemí rodinného domu.

září 2014 – Voda z polí zatarasila například cestu u Zdounek a zasažený úsek řidiči objížděli přes Cvrčovice. Kuriozitou je, že podobně jako loni a letos přišly i přede dvěma lety silné bouřky shodou okolností ve stejný den – 
v neděli. Jednotky hasičů vyjížděly k odčerpávání vody ze sklepů, popadaným větvím a v jednom místě i požáru stromů po zásahu bleskem také v červenci předloňského roku.

červen/červenec 2011 – Dobrodružněji než jindy začaly před pěti lety prázdniny pro děti z obcí na Podhostýnsku. Průtrž mračen nejvíc škodila na Bystřicku, kde liják za sebou nechal zatopené domy, sklepy, zahrady a podemleté silnice, síla rozbouřené vody navíc strhla část vozovky mezi obcemi Brusné a Rusava.

DANIELA ZEDNÍČKOVÁ