Volby v obci loni na podzim vyhrálo sdružení nezávislých kandidátů Za obnovu hospodárnosti a rozvoje Mrlínka, které získalo 54,73 procenta hlasů a obsadilo čtyři křesla v sedmičlenném zastupitelstvu. Druhý skončil Úsvit přímé demokracie starosty Pavla Hynka, jenž obdržel 45,26 procenta hlasů a tři mandáty.

Zastupitelé i náhradníci zvolení na kandidátce Úsvitu však na mandáty rezignovali, počet zastupitelů klesl pod minimální pětičlennou hranici, a volby se tak musejí opakovat.

Podle dosavadního starosty Úsvit opustil zastupitelstvo kvůli nekorektní kampani protistrany. „Nelíbilo se nám lživé tvrzení o financování samosprávy, o neexistujících půjčkách na chod obce," řekl Pavel Hynek.

Zástupci protistrany nechtěli podle zmocněnce kandidátky na jeho slova reagovat. Sdružení jde do voleb pod stejným názvem jako loni, Hynek však už Úsvit do boje nepovede: nově je v čele kandidátky nezávislých nazvané Za spokojený život občanů v Mrlínku.

„Vidíte, jak to teď s Úsvitem vypadá. Není třeba zatahovat vysokou politiku do komunální," poznamenal starosta.

Loni bylo v obci registrováno 237 voličů, hlas jich odevzdalo 193, což znamenalo volební účast 81,43 procenta. Kolik lidí přijde k opakovaným volbám, si Pavel Hynek netroufl odhadovat.

„Ale ať to dopadne, jak to dopadne, tentokrát už ze zastupitelstva odstupovat nebudeme," slíbil.

Opakované volby se už v polovině března konaly v dalších dvou obcích regionu, Chvalnově - Lískách a Honěticích. Do volebních místností dorazilo 84, respektive 77 procent voličů, ve Chvalnově lidé vyjádřili podporu dosavadnímu starostovi Jiřímu Švagrovi, který kandidoval za Nezávislé pro obec a získal největší počet hlasů.

V Honěticích si sedm mandátů rozdělilo Sdružení nezávislých kandidátů Za budoucnost Honětic, nezávislí kandidáti ze strany Za udržení obce a sdružení Za prosperující Honětice.