„Týkaly se správného obutí, správných hodnot těla, jako je třeba cholesterol, glykemie a podobně. Na speciálním přístroji si zájemci změřili, kolik mají v těle tuku nebo minerálních látek. Mohli si také ověřit, jak jsou na tom jejich smyslové orgány nebo se dozvědět něco o správné dentální hygieně," shrnula vedoucí odborné výuky na Střední zdravotnické škole Kroměříž Ludmila Hanáková.

A když někdo našel tolik odhodlání, že chtěl se špatnými výsledky i začít něco dělat, zdravotníci samozřejmě nabízeli možnosti řešení problému. Zájemci si vyzkoušeli i trénink paměti a naučili se, jak správně používat nordic walking hole.

Organizátoři se tentokrát snažili zaměřit na různé kategorie lidí, akce tedy rozhodně nebyla jen pro zdravé ani jen pro nemocné, k vidění byly také ukázky první pomoci.

„Poslední dobou vychází najevo, že lidé jsou u nás stále obéznější, největší hrozbou tak nebudou infarkty, ale právě nadváha. Zařadili jsme na program tedy i ochutnávku zdravé výživy a uspořádali anketu pro zjišťování stravovacích návyků. Studenti chodili po městě a zjišťovali, kolikrát v týdnu lidé jedí smažené jídlo nebo třeba jakému typu pečiva dávají přednost," popsala vedoucí odborné výuky. K dispozici byl návštěvníkům také takzvaný simulátor stáří, kde si mohli lidé na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je, když mají nějaké omezení.

„Jedná se o jakýsi oblek, který omezuje v pohybu, citlivosti rukou nebo třeba zraku a sluchu. Lidé to opravdu se zájmem zkoušeli, jinak si totiž často nedovedou vůbec představit, jaké je to se zdravotním omezením žít," vysvětlila Ludmila Hanáková.

A návštěvníci plnili ve čtvrtek foyer Domu kultury už od samého začátku. „V loňském roce přišlo asi dva tisíce lidí, letos jsme, myslím, tuto návštěvnost ještě překonali. Navíc si lidé schovávají výsledky z minulého roku, aby si je tady mohli porovnat, což je velmi dobře," míní organizátorka.

Jak je na tom se svým zdravotním stavem, to si přišla ve čtvrtek zjistit i Alena Svobodová. „Obešla jsem všechna stanoviště. Určitě to pro mě bylo zajímavé a vím, na co bych se měla zaměřit a co ve svém režimu změnit. Paní doktorka mi třeba vysvětlila, že bych měla mnohem více pít a také chodit častěji na procházky," řekla důchodkyně.

Akce byla letos zaměřena na prevenci různých nemocí a na udržení zdraví. „Na příští patnáctý ročník, který plánujeme už teď a bude opravdu velký, bychom chtěli pozvat ještě více odborníků a dělat lidem i třeba EKG vyšetření a spoustu dalších věcí," naplánovala závěrem Ludmila Hanáková.