Nyní se k záměru mohou písemně vyjádřit všechny zúčastněné strany, tedy jak veřejnost, tak úředníci.

„Právě probíhá posuzování vlivů na životní prostředí. Kdo chce, může napsat své vyjádření ke zvažované těžbě a odevzdat jej buď u nás na úřadě či na kraji nejpozději do 6. dubna,“ potvrdil vedoucí odboru výstavby a životního prostředí chropyňské radnice Jiří Pospíšil.

Poté, co bude zjišťovací řízení ukončeno, nebude ještě stále jisté, jestli se ve zmíněném místě těžit bude.

V nedalekém Záříčí se prý už ale celá řada lidí bojí, že plán bude v budoucnu opravdu zrealizován. Tvrdí to alespoň tamní starosta Václav Karhánek.

„Dozvěděl jsem se o záměru teprve dneska. Budu-li mluvit za zdejší občany, tak většina z nich se určitě postaví proti. Před časem jsme tu provedli průzkum, lidem se nelíbí představa prašnosti nebo třeba zvýšené dopravy,“ tvrdí Karhánek.

V obci se ale najdou i tací, kterým se vize těžby zase tak moc nepříčí. „Sice bychom tu pak měli už celkem tři jezera, ale nejsem proti. Věřím však, že těžba bude trnem v oku hlavně lidem žijícím při hlavní silnici, kudy možná bude jezdit těžká technika,“ říká například Františka Rohrwecková ze Záříčí.

Proti není třeba ani Radim Horsák z Chropyně. I když menší pochybnosti přece jen má. „Pokud jde o těžbu samotnou, musela by být pro město hodně přínosná, aby vynahradila vyšší hladinu prašnosti a hluku,“ zhodnotil Horsák.

Místostarosta Chropyně Petr Večeřa přiznává, že město jako takové je proti těžbě. „Na druhou stranu ale chápeme, že někde se provádět musí. A lokalita Hejtman je pro to prý výhodná,“ krčí rameny Večeřa.

Štěrkopísek chce těžit přerovská firma EKO Agrostav. „Plánujeme ji na necelých devíti hektarech. Půda tam byla podmáčená, takže místo je opravdu vhodné. Navíc by tam po ukončení prací vzniklo jezero, okolí by zase bylo ideální pro život různých chráněných živočichů,“ vysvětlil předseda představenstva firmy Antonín Stojan.