Zlínský kraj - Kominíci ve Zlínském kraji teď mají napilno. Začala totiž topná sezóna většina lidí nechala kontroly komínů až na poslední chvíli.

„Jak se začalo před pár dny kvůli velkému ochlazení topit, objevily se v médiích několikrát zprávy o požáru domu od zanedbaného komínu. Lidé začali panikařit a narychlo shánět kominíka. Bohužel už máme tak plno, že si někteří zákazníci musejí na revizi počkat až měsíc,“ sdělil cechmistr kominíků Zlínského kraje Petr Straka, jehož firma zajišťuje kominické služby jak na Zlínsku tak na Uherskohradišťsku.

Za pravdu mu dává i majitel kominické a kamnářské firmy Tomáš Posolda z Kroměříže. „Denně máme tak padesát telefonátů. Podzim je hektický. Mám jen čtyři lidi a absolutně se to nedá stíhat,“ zmínil Posolda.

Oba se shodují na tom, že prevence je velmi důležitá, lidé na ni však nedbají. Stává se tak, že v takovém komíně pak snadno vznikne požár, od kterého v horším případě může chytit celá střecha.

„Setkáváme se s tím soustavně. Od začátku září, kdy se začalo topit, pravidelně zaznamenáváme požáry komínů. Ať už z klasické nedbalosti, nebo zanedbání prevence,“ uvedl mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček. Dodal, že jsou i takové případy, kdy komín nebyl deset let udržován a pak vyhořel.

„Stav komínů zhoršuje také to, že převážně na vesnicích topí lidé vším, co jim přijde pod ruku. Domácí odpady a plasty přitom zanášejí roury nejvíc. Od požáru zanedbaného komína se pak může vznítit celá střecha. Takových případů míváme za sezónu desítky až stovky,“ povzdechl si Mitáček.