„Za loňský rok jsme zaznamenali čtyřicet devět případů. Letos jich je zatím třicet čtyři. Počítáme s tím, že před Vánoci jich přibude. Lidé s sebou nosí větší finanční obnosy a více se pohybují na rizikových místech,“ míní kroměřížská policejní mluvčí Květoslava Malenovská.

Zvláště mladí lidé a studenti, kteří se často pohybují na nádražích, v restauracích a na diskotékách se s podobnými nepříjemnostmi setkávají.

„Osobně s tím zkušenosti nemám. Jedné kamarádce ale asi před dvěma lety na vlakovém nádraží ukradli peněženku a doklady. Stačila chvilka nepozornosti. Měla s tím pak strašně moc starostí,“ řekla mladá žena ze Zlínska Marjana Brativnyk.

„Mě ukradli koncem minulého roku mobil, doklady a peněženku. Byl jsem tehdy v restauraci,“ prozradil student Pavel Poledna.

„Okradli mě asi před půl rokem na nádraží. Sebrali mi peněženku a mobil, naštěstí jsem měl v peněžence jen asi dvě stě korun a neměl jsem tam kreditní kartu,“ postěžoval si student Jaroslav Vít.

Mluvčí vsetínské policie Ludmila Brousilová připomněla podobný případ z letošního září. „Mladá žena šla na poštu ve Valašském Meziříčí vyzvednout poštovní zásilku. Během doby, kdy byla na poště jí z neuzavřené kabelky, kterou měla přehozenou přes rameno kapsář odcizil peněženku s finanční hotovostí, osobními doklady a platební kartou. Krádeží vznikla ženě škoda ve výši přes pět set korun,“ připomněla Brousilová.

Kapsáři vyhledávají místa, kde se pohybuje větší množství lidí, nákupní centra, hromadné dopravní prostředky, sportovní a kulturní akce, hrady, zámky nebo muzea. Samotná krádež bývá velmi rychlá, předem nacvičená akce. Kradou tak dokonale a nepozorovaně, že se okradený o chybějících dokladech či peněžence dozví mnohem později a na jiném místě, než ke krádeži došlo. Policisté ve svých informačních letácích radí, aby lidé nosili vše důležité v uzavíratelných kapsách a nenechávali cennosti v taškách nahoře, kde by mohly být lehce ukradeny. Lépe je raději nenosit větší finanční hotovost, spíše využívat bezhotovostního platebního styku. Čtyřmístné identifikační číslo platební karty je dobré mít zásadně odděleně od karty a v případě krádeže okamžitě volat pobočku banky, věc oznámit a kartu zablokovat, radí policisté.