I když od počátku povinné výměny už uplynula více než polovina doby, zatím si pro nový platný vzor přišlo na Zlínsku kolem dvaceti až třiceti procent šoférů. Celorepublikový průměr je sedmnáct procent.

„Nyní jsou platné čtyři typy průkazů, do konce roku 2010 se vyměňují dva z nich. Třetí typ je nutné vyměnit do konce roku 2013,“ uvedl Jakub Ptačinský z tiskového odboru ministerstva dopravy.

Protože zatím je výměna řidičáků mnohem pomalejší než odborníky propočítaný ideální stav, obávají se na ministerstvu, že v posledním čtvrtletí roku 2010 zbude na výměnu asi tři čtvrtě milionu průkazů z asi milionu a sta tisíc, které dosud zbývají. „Staré průkazy pozbudou platnost a nebudou jejich držitele opravňovat k řízení motorových vozidel,“ upozornil Ptačinský s tím, že jízda bez průkazu se rovná přestupku, za který může dostat pokutu od 1 500 do 2 500 korun.

Ve Zlíně přitom k 19. srpnu zbývalo dát nový průkaz 11 657 řidičům, přičemž v úřední dny si jej přijde vyměnit kolem šesti až sedmi desítek lidí. V Otrokovicích zbývá 3050 řidičů. „Lidé moc nechodí,“ konstatoval mluvčí otrokovické radnice Milan Plesar.

Ve Valašských Kloboukách si musí pro nový průkaz přijít dva tisíce lidí, přičemž denně registrují úředníci asi pět žadatelů. Nedá se tak prý vyloučit, že koncem roku 2010 se poptávka šoférů zmnohonásobí. „Zvýšení zájmu o výměnu těsně před vypršením termínu povinné výměny je samozřejmě možné předpokládat. Žádosti o výměnu však přicházejí i dnes ve vlnách podle toho, jestli se lidé o výměně právě dozvědí z televize nebo novin,“ podotkla mluvčí valašskokloboucké radnice Lenka Zvonková.

Dodala, že se často stává, že na dopravní odbor přicházejí obyvatelé Valašskokloboucka kvůli jinému vyřizování, ale při té příležitosti si nechají zkontrolovat také platnost oprávnění. „K výměně jim pak stačí jedna fotografie a občanský a řidičský průkaz. Výměna probíhá bez poplatku,“ sdělila Zvonková.

V Luhačovicích zbývalo k poslednímu červenci 1518, tedy sedmdesát procent řidičáků na výměnu, ve Vizovicích 1770 průkazů, což odpovídá téměř osmdesáti procentům řidičů, kteří se teprve musejí na úřad vypravit. V Kroměříži mělo přijít k přepážkám ještě 7498 řidičů, v Uherském Hradišti 10 433 a ve Vsetíně 8302 řidičů. Tam zbývá vyměnit průkaz šestaosmdesáti procentům šoférů.