Od čtvrtka může na webových stránkách projektu pro svého favorita v kategorii Občan hlasovat také veřejnost.

„Cena Salvator je tradiční ocenění za mimořádné činy z oblasti ochrany života, zdraví, majetku a bezpečnosti obyvatel Zlínského kraje,“ upřesnil mluvčí projektu Jindřich Benko. Uznání členům integrovaného záchranného systému a občanům bude letos ve Zlíně uděleno již po sedmé.

Symbolem tohoto ročníku ceny, která si klade za úkol ukázat, že stále existují lidé, kteří jsou ochotni pomáhat, obětovat se, a někdy dokonce i riskovat vlastní život pro druhé, je „superhrdina“.

„Zvolili jsme jej z prostého důvodu. Chtěli jsme poukázat na to, že abyste někoho zachránili, nemusíte mít supersílu, ale stačí vám velké srdce a ochota pomoci,“ vysvětlila manažerka projektu Martina Brtnická.

Uznání bude uděleno v kategoriích Hasič, Zdravotník, Policista, Ostatní složky Integrovaného záchranného systému, Občan, Dlouhodobá činnost a Dětská cena.

„V kategorii Občan může hlasovat veřejnost, v ostatních to bude nezávislá porota složená mimo jiné z loňských vítězů,“ sdělila Martina Brtnická. Výsledky Salvatora 2009 budou vyhlášeny ve čtvrtek 11. března 2010 na slavnostním večeru.

Vítězem loňského ročníku v kategorii Občan se stal Marek Frňka z Veselé, který pomáhal při vážné dopravní nehodě v Zašové. Ta se stala v prosinci roku 2008. Těsně po autohavárii přenesl odvážný muž chlapce, který ležel u nabouraného vozu do bezpečné vzdálenosti, poté vypáčil dveře a dostal do bezpečí také řidiče, který byl v hořícím automobilu zaklíněný. Bez pomoci Marka Frňky by oba zranění uhořeli.

„Nad ničím jsem tehdy nepřemýšlel a prostě jsem pomohl.“ vzpomníná oceněný hrdina. Ceny za hrdinství si váží a je pro něj milou připomínkou tehdejších událostí.