Vedení města k tomuto kroku přistoupilo poté, kdy si mnozí občané na přebytek aut stěžovali. Někteří šoféři totiž raději odstavili vozidlo tady, než aby museli platit v nedalekém centru na vyhrazeném místě poplatek. „Lidem však vadilo, že je ze Smetanových sadů velké parkoviště. Také proto, že se tam vzhledem ke dvěma školám pohybují děti, jsme se rozhodli pro změnu úpravy. Ta by měla zklidnit dopravu,“ vysvětlil starosta Holešova Zdeněk Janalík.

V obytné zóně se totiž ze zákona nesmí jezdit vyšší rychlostí než je dvacet kilometrů v hodině a auta tam nesmějí ani parkovat. „Je určitě skvělé, že k té změně došlo. Konečně se nemusím bát o děti, když si tam budou chtít hrát. Dřív tady těch aut bylo opravdu hodně,“ pochvalovala si například trojnásobná maminka Martina Gajdošová z Holešova.

Změna potěšila i mnohé lidi, kteří přímo ve Smetanových sadech žijí. „Kolikrát jsme se ani nemohli dostat k domu, protože auta stála podél cesty a my nemohli projet. Kvůli bezohledným řidičům se k nemocnému zeti jednou nemohla dostat ani záchranka,“ postěžoval si Vladimír Prášil.

Ani obytná zóna však podle něj není úplným řešením současné situace. Do lokality totiž stále mohou auta vjíždět. „Je tady ale plno školáků i dalších občanů, kteří zde hledají chvíli posezení a odpočinku právě kvůli relativní absenci provozu. Pokud sem budou auta pořád bez omezení jezdit, pořádný klid tady nebude,“ obává se Prášil.

Podle starosty Janalíka však vjezd řidičům zakázat nemohou. „Jezdívá sem například zásobování obchodů. Pokud tady ale opravdu lidé nebudou parkovat a bydlící budou využívat ke stání své pozemky, klidová zóna tady bude,“ dodal Janalík.

Řidičům, kteří značení poruší a ve Smetanových sadech zaparkují, však hrozí peněžní postih. Přímo na místě mohou dostat až dvoutisícovou pokutu, pokud by se případ dostal do správního řízení, může být trest až dva a půl tisíce korun. Šofér navíc přijde o jeden bod.