„Prohřešků v dopravě je samozřejmě nejvíce. Na dalším místě jsou prohřešky proti veřejnému pořádku, zejména konzumace alkoholu na místech, kde to vyhláška zakazuje. Nesmíme opomenout na rušení nočního klidu nebo volný pohyb psů,“ uvádí mluvčí radnice Jan Vondrášek výčet nejčastějších přestupků, které jsou pro městské strážníky denním chlebem.

Za to jim město nabízí poměrně stabilní zaměstnání s několika benefity.

„Vážíme si našich policistů. Plat mají samozřejmě tabulkový, ale k tomu mají o týden dovolené navíc, benefity ve formě stravenek a jiné,“ řekl Vondrášek, který zároveň potvrdil, že v současné době chybí v týmu ještě jeden strážník.

Mohlo by se zdát, že stejně jako v mnoha jiných oborech, platí i u městské policie, že stěžovat si na jejich práci je daleko častější než počet poděkování či pochvaly. Opak je pravdou.

„Ve většině případů se ta čísla téměř shodují. Ale například letos máme stížnosti teprve dvě, ale poděkováních už šest,“ uvedl Vondrášek.

Občané děkovali například za otevření bytu, nalezení telefonu či pomoc v nouzi. Počet stížností se snaží vedení eliminovat také pravidelnými školeními. Týkající se například změn v legislativě.

„V některých případech se stává, že občané zavolají městskou policii k problému, který spadá do pravomocí policie státní. Žádný výjezd ovšem není zbytečný. Hlídka přijede a pak teprve vyhodnotí danou situaci,“ vyzval Vondrášek občany, aby si nelámali hlavu, kterou složku policie zavolat.

O vytíženosti a nasazení strážníků určitě hovoří i statistiky. Jen do oblasti Děvínu v Albertově ulici vyjíždějí hlídky k sjednání pořádku obden.