Holešovské sídliště u tamního letiště má výhodu, že je z několika stran obklopeno zahrádkami tamních obyvatel. Ne všechny jsou ale obhospodařované a možná i to byl jeden z důvodů, proč někteří radní navrhují nechat na místě postavit tenisovou halu.

Přesunutí zahrad by se v takovém případě týkalo několika tamních obyvatel: a zatímco někteří už proti tomu sepsali petici, jiní ale zatím ještě o problému ani nevědí.

„S peticí za mnou nikdo nebyl, asi se to týká jen několika obyvatel z jiného domu," řekl Deníku například Vlastimil Tupý.

Ani další dva oslovení obyvatelé sídliště o věci téměř nic nevěděli, někteří jen tušili.

„Vím, že chtějí přesouvat některé zahrádky, obcházeli tady lidé s peticí, abychom ji podepsali. Já tam ale zahrádku nemám, tak jsem se do toho nemontovala," krčila rameny jedna z dalších obyvatelek sídliště. Situace se ale přímo týká Vratislava Nechanického. „Já tam zahrádku mám. Dozvěděl jsem se až teď , že by nám je přesunuli a přetáhli tam vodu, ale nevím, jak to bude ve skutečnosti. Nechci se s nikým dohadovat, už je mi přes osmdesát," poznamenal pro Deník.

Podle něj je faktem, že člověk je naučený někam chodit a těžko si zvyká na nové.

„Je škoda, že tam všechny zahrádky nejsou obdělávány jako dřív. Mohlo by to být ale i mnohem lépe využito, udělat tam třeba hezký park, kde by si mohli lidi odpočinout a děcka pohrát. Tenisová hala se mi moc nelíbí," svěřil se.

Podle něj navíc nejde jen o přesunutí zahrádek: obává se, že je to o penězích, podobných případů se prý totiž v Holešově stalo už víc.

„Pan starosta říkal, že možná ani nevíme co jsme podepsali. Tak nevím, jestli my jsme tak pitomí, jak on je chytrý," rozhořčil se zahrádkář. Majitelé prý zatím čekají na zasedání zastupitelstva a pak uvidí, jak postupovat dál.

Starostu Holešova Pavla Svobodu se Deníku minulý týden zastihnout nepodařilo: neodpovídal na e-maily a nezvedal telefon, k situaci se tak pro Deník vyjádřil alespoň místostarosta města Jaroslav Chmelař.

„Veškeré materiály nyní připravujeme pro zastupitele, bude mezi nimi petice, dopis pro petenty i další příslib pro zahrádkáře, že jim pomůžeme najít nová místa na zahrádky nedaleko stávající lokality," poznamenal místostarosta .

Už na dřívější jednání s petičním výborem byli pozváni i zástupci holešovské pobočky Českého zahrádkářského sva­zu.

„Řekla bych, že na každém názoru je kousek pravdy. Rozhodnutí o lokalitě padlo už před dvaceti lety, tam se ale mluvilo o občanské vybavenosti, a samozřejmě ne o žádné tenisové hale," podotkla předsedkyně svazu Vlasta Čablová.

Upozornila také na to, že ta místa, která nyní nejsou lidmi využívána, stejně obhospodařuje město. „My jako zahrádkáři jsme jim už dříve nabídli, aby se zorganizovali, zcelili dohromady, aby se z toho udělala osada. Pak by jim do toho nikdo nemluvil, jenže oni tenkrát nechtěli," poznamenala předsedkyně svazu zahrádkářů. Jako dlouholetá zahradnice ale prý rozumí tomu, že si každý svůj kousek políčka chrání a těžko se mu ho vzdává. „Pokud jim ale přesto město nabídne pomoc s přesunem, tak by podle mě neměli tak tvrdohlavě stát na tom, že se nechtějí posunout jinam," uzavřela předsedkyně.