Na zdraví člověka totiž mají nepříznivý vliv.

Trable s počasím pocítila na vlastní kůži i Lenka Pavlásková ze Zlína. „Mám nízký tlak a časté změny počasí mi nedělají dobře. Trpím zejména v tropických dnech. Cesta přeplněným autobusem v takové situaci pro mě představuje muka,“ svěřila se Lenka Pavlásková. Podle svých slov již dokonce několikrát málem zkolabovala.

Nebezpečné jsou zejména aktuální vysoké teploty. Mohou způsobit přehřátí organismu, zvláště pokud člověk nezajistí svému tělu dostatečný příjem tekutin.
I když lékaři neustále zdůrazňují důležitost pitného režimu, mnozí lidé na něj nedbají.

„Je nutné pít v průběhu celého dne. Ne až večer, kdy si člověk uvědomí, že během dne nepil téměř vůbec,“ zdůraznila praktická lékařka Zuzana Urbánková. Dle jejích slov jsou vhodné především vlažné tekutiny ve formě čajů a minerálky. Ledových nápojů a alkoholu bychom se měli vyvarovat. Není dobré se ochlazovat průvanem, jelikož je to pro lidské tělo šok.

„Mezi nejčastější příznaky přehřátí organismu patří bolesti hlavy, závratě či slabost,“ uvedla lékařka. Může se objevit také zvracení, v extrémních případech i dezorientace a mdloby. Při náhlých změnách teplot se k bolestem hlavy připojuje únava a vyčerpání. Nejvíce jsou výkyvy počasí ohroženi nemocní, lidé v důchodovém věku, ale i malé děti.

„U malých dětí nejsou ještě dobře vyvinuty termoregulační mechanismy a jakékoliv zvýšené prohřátí nebo prochlazení pro ně může mít negativní a často závažné důsledky. Podobné je to u starých lidí,“ vysvětluje Urbánková. K nejrizikovějším skupinám z řad nemocných patří lidé se srdečně cévním onemocněním a také lidé s vysokým krevním tlakem.

Lucie Mrázková