Zlínsko - Ničivé povodně minulého týdne se Zlínsku naštěstí vyhnuly, postihly však sousední oblasti. Do těch teď směřuje pomoc radnicí i obyčejných lidí.

Bleskově zareagovali například občané v Újezdě na Valašskokloboucku. „Lidé se v pátek po zveřejnění dopadu povodní začali domlouvat na nějaké formě podpory. Nakonec z toho vznikla spontánní sbírka. V sobotu už měli nasbíráno téměř čtyřicet tisíc korun plus plné auto čisticích a úklidových prostředků,“ je pyšný na své občany tamní starosta Vladimír Kráčalík.

Pomoc se dostala na místo určení v neděli. „Původně jsme chtěli věci a peníze odevzdat v Jeseníku nad Odrou, ale tam nám bylo řečeno, že oni mají pomůcek dostatek. Odkázali nás do Kunína, kde jsme byli velice vítaní,“ doplnil Kráčalík. Přispět svou troškou do mlýna se rozhodla i otrokovická radnice. Po dvaceti tisících obdrží Bernartice u Javorníků, Vlčice a Žulová na Jesenicku.

„Umíme se vžít do situace a pocitů povodněmi zasažených obyvatel, protože jsme ničivé povodně na vlastní kůži prožili před dvanácti lety,“ zdůvodnila starostka Otrokovic Radoslava Matuszková. Radnice zvažuje také uspořádání veřejné sbírky ve prospěch těchto obcí.

Tento způsob pomoci zvolila i zlínská radnice. „V pátek vyhlásíme veřejnou sbírku, jejíž výtěžek půjde do obce Skorošice na Jesenicku. Občané budou moci až do 17. července přispívat do pokladničky ve foyer magistrátu a na speciální účet zřízený jen pro tento účel,“ objasnila mluvčí radnice Marie Masaříková.

Prakticky pojali svou podporu zlínští hasiči. „V pondělí jsme vyslali do Loučné nad Desnou třicet párů speciálních lehkých chemických přezůvek, které se dají používat i v nedobrých hygienických prostředích a v místech ohrožených nebezpečnými látkami,“ přiblížil mluvčí hasičů Ivo Mitáček s tím, že pomůcku byla okamžitě rozdána zasahujícím hasičům a pomáhajícím dobrovolníkům.

Také Zlínský kraj zareagoval na události posledních dní. „Svolali jsme mimořádné zastupitelstvo na úterý 7. července, kde budeme projednávat poskytnutí finanční pomoci v celkové výši jedenáct milionů korun,“ sdělil hejtman Stanislav Mišák.

Deset milionů by mělo jít na opravy škod přímo ve Zlínském kraji, zbytek si rozdělí Olomoucký, Moravskoslezský a Jihočeský kraj.