Hasiči téměř denně, i několikrát, vyjíždějí k případům vypalování trávy, která se lidem vymknou zpod kontroly a rychle se šíří

Zahrádkáře a majitele pozemků či chat totiž suché a slunečné dny nutí k tomu, že začínají upravovat a čistit své pozemky. A nedbají ani toho, že plošné vypalování porostu je nezákonné a že za to hrozí vysoká pokuta. Taková likvidace staré trávy se totiž ve vteřině může změnit na dost velký požár.

Příkladem a varováním může být středeční případ z obce Lužná na Vsetínsku, kde hořela louka. „Devětapadesátiletý majitel pozemků prováděl nezákonné plošné vypalování staré suché trávy. Vlivem větru se oheň nekontrolovatelně rozhořel a zasáhl kaskádovité pozemky o rozloze tři čtvrtě hektaru. Hasiči museli zásahem zabránit dalšímu šíření požáru na další plochy pozemku a na stromy,“ vyjmenoval jeden z případů mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Muži samozřejmě hrozí pokuta. Ta může být až pětadvacet tisíc korun.

Ve stejný den vyjížděli hasiči ještě čtyřikrát, do Ostrožské Lhoty a Nezdenic na Uherskohradišťsku či do Dobrotic a Zlobic na Kroměřížsku. Tam někdo dokonce vypaloval suchou trávu v lese. Hasiči měli velké problémy se vůbec k místu dostat.Na začátku týdne dokonce v Halenkově na Vsetínsku hořela louka od lampionu štěstí, kterým chtěli rodiče potěšit své ratolesti. Jenomže lampion nestoupal a naopak spadnul na suchou trávu, která velmi rychle a nekontrolovatelně začala hořet. Opět museli pomoci hasiči.Vypalování trávy nejen že po sobě zanechává doslova měsíční krajinu, ale má také negativní dopad na drobný hmyz či zvířata, která v ohni najdou svou smrt.