Starostům se to pochopitelně nelíbí. Upozorňují, že provinilcům, kteří nezajistí brzkou nápravu, hrozí v krajním případě i pokuta. S podobnými potížemi se museli v uplynulých týdnech potýkat například v Koryčanech.

„Lidé na obecních pozemcích uskladňovali písek nebo i cihly. Všimli jsme si například toho, že někdo měl vyřízené na určitou dobu stavební povolení, tudíž materiál tam mohl mít uložený, ale třeba i dva roky ho tam nechal ležet zbytečně, nic s ním už nedělal. Takových problémů jsme v poslední době měli hodně,“ povzdechl si koryčanský starosta Miroslav Máčel.

Takový přístup je ale podle něj špatný. „Na základě platných směrnic musí dotyčný platit poplatky, pokud obecní pozemek používá. Naštěstí po výzvě lidé materiály odstranili. Pokud by tak neučinili, museli bychom sáhnout k pokutě,“ varuje Máčel.

Případy stejného rázu řešili nedávno i ve Zdounkách. „Na parkovišti za kulturním domem stálo několik měsíců opuštěné staré auto. Naštěstí se nám podařilo zjistit majitele. Ten bydlel až v Modré. Párkrát jsme ho urgovali, ale nic se nedělo. Když se ale v obci blížila chovatelská výstava, trošku jsme museli zpřísnit a nakonec vůz z parkoviště zmizel,“ prozradil starosta Martin Drkula.

Několik dalších obdobných případů se v minulých letech podle něj v obci rovněž vyskytlo, žádný kromě zmíněného ale za jeho působení.

Problémy s odloženými stavebními materiály museli ve větší míře řešit loni také v Kvasicích. Nápravu už nalezli ve zprovoznění sběrného místa v areálu obecního úřadu.Dokončení ze strany 1

Podle kvasického starosty lidé donedávna odhazovali odpad doslova kam je napadlo. „Sice jsme to měli pod kontrolou, v každém případě to byl ale hlavní impuls, proč jsme zřídili sběrné místo. Od té doby je situace lepší, ještě nás ale trápí, že lidé všude odhazují prázdné plastové láhve,“ potvrdil starosta Lubomír Musil.

Úsměvný případ, kdy střed obci „zdobil“ automobilový vrak, pamatuje zase starosta Kostelan Jan Petřík. Jelikož se od úklidu odepsaného vozu jeho majitel stranil, vyřešil starosta situaci sám.

„Jsou to asi tři nebo čtyři roky zpátky. Několikrát jsem žádal majitele vraku, aby ho odstranil, ale k ničemu se neměl. Vypadalo to, že ho nikdy nehodlá uklidit, tak jsme ho jednou naložili na vůz a dovezli mu ho na zahradu. Dotyčný mi pak volal, že mu ho okradli. Pokud vím, majitel má vrak obrostlý plevelem stále ještě na zahradě,“ přiblížil příhodu starosta.

Nyní se podle něj v Kostelanech problémy také vyskytují, nejsou ale velkého rázu. „Lidé si tu opravují domy a materiál nechávají na obecních pozemcích. Naštěstí jsme se ale vždy domluvili,“ uzavřel Petřík.