„Chtěli bychom automaty postavit ve více obcích, není to ale tak jednoduché,“ posteskla si předsedkyně Agrodružstva Roštění Jarmila Čermáková.

Společnost podle ní uvažovala například o automatu v Kroměříži, najít vhodnou plochu je ale nadlidský výkon. Místo musí být veřejně přístupné, frekventované, dostatečně velké a vlastník musí na instalaci automatu samozřejmě přistoupit.

„V Roštění je postaven přímo u našeho družstva u prodejny smíšeného zboží. V Prusinovicích je zhruba uprostřed obce a stejně tak i v Holešově,“ přiblížila Čermáková.

Automat je podle ní přístupný čtyřiadvacet hodin denně, lidem nabízí syrové, nepasterované mléko plné zdravých kultur. Lidé si ho proto pochvalují.

„Jsem nadšená. Mám malé děti a tohle je mnohem lepší způsob, jak jim dodat potřebné živiny, než kupovat krabicové mléko,“ raduje se například Květoslava Lísková z Holešova.

Podobně se k přítomnosti nového druhu automatů staví i další obyvatelé Holešova, Prusinovic i Roštění. Jejich domácí novinka však vyvolává drobnou závist u obyvatel ostatních obcí.

„Rozhodně bych tu takový automat bral. Mléko mám hrozně rád a čerstvé chutná úplně jinak, než trvanlivé. Mrzí mě, že tu automat nemáme,“ potvrzuje Jan Stískal z Kroměříže s tím, že by si za toto mléko klidně připlatil.

Litr nepasterizovaného mléka z automatu vyjde na patnáct korun, načepovat si ho zájemci mohou do plastové či skleněné sklenice. Jejich výdejna je součástí automatu.

„Ta cena je výborná, na to, že je to skutečné mléko, a ne jen zašpiněná voda, kterou můžeme dostat v běžných obchodech. Snad se automat objeví brzo i u nás,“ doufá pro změnu Jaroslav Nábělek z Bystřice pod Hostýnem.