Problém, že většina pozemků je už v současnosti rozprodána; i proto obce do budoucna chystají změny územních plánů, aby vyhověli dalším zájemcům.

„Pravda je, že žádné prostory pro novou zástavbu u nás momentálně nejsou. Hodně lidí by ale mělo zájem. Často se mě na to ptají, teď jim bohužel vyhovět nemohu,“ vysvětlil starosta Prusinovic Petr Lipner.

V současnosti se v Prusinovicích ještě staví. Obec totiž připravila několik parcel, které opatřila inženýrskými sítěmi a výhodně je nabídla k prodeji. „Prodávali jsme metr za pětapadesát korun s podmínkou, že majitelé už nebudou pozemky dál prodávat a stavbu zahájí nejpozději do konce letošního roku,“ sdělil starosta.

Nabídky podle něj využili hlavně mladí lidé: někteří už staví, jiní ještě vyřizují potřebná povolení. „Jsme s tím spokojení, udržíme lidi v obci, poroste nám škola i školka,“ pochvaloval si Lipner.

Kvůli velkému zájmu chtějí v Prusinovicích v dalších letech změnit územní plán a nabídnout lidem další pozemky.

Zasíťované plochy prodávají i v Chropyni a ani tam si na nezájem stěžovat nemohou. Vždyť během jediného týdne už mají obsazených jedenáct z patnácti nabízených míst v lokalitě Podlesí. „Je to krásná klidná oblast. A mladé rodiny chtějí bydlet jinak, než v panelových domech. Mimo místních máme zájemce i z Kroměříže nebo Kojetína,“ poznamenal místostarosta Petr Večeřa. Cena je v Chropyni 450 korun za metr a lidé musí do roku začít stavět a do čtyř let kolaudovat.

Prakticky ihned bylo rozprodaných osm zasíťovaných parcel v Míškovicích, které obec nabízela loni v létě. „Zájem je velký, a tak vykupujeme pozemky na dalších dvaadvacet rodinných domů. Připravit je chceme nejpozději do roku 2011,“ uvedl tamní starosta Petr Zelina.

Velký stavební boom už několik let zažívají také v Přílepích. Tady však obec moc pozemků nevlastní, a tak jsou jednání o výkupech v rukou soukromých osob. „Pro případné zájemce můžeme udělat jen to, že jim ukážeme územní plán a představíme konkrétní majitele parcel,“ připomněl starosta Rudolf Solař.

A jak hodnotí zájem o další výstavby? „Je to těžký přetlak. Spíš jsou to lidé odjinud, kterým se u nás líbí. Chtěli by stavět doslova všude,“ míní Solař.

Oslovení starostové si ani nemyslí, že by práce na nových stavbách měla ohrozit probíhající krize a očekávají, že lidé začnou hned, co to počasí dovolí.