„Za tu dobu, co kouřím, se cena zvedla už několikanásobně, v dnešní době jsou to opravdu horentní sumy," postěžoval si třeba sedmapadesátiletý Petr Svoboda z Kroměříže.

Zdražení znamená ale starost nejen pro kuřáky: v trafikách představuje už tradičně přecenění všech štítků. A podobné změny zažívají trafiky v posledních létech opravdu pravidelně.

„Je to každoroční záležitost," potvrdila Deníku třeba prodavačka ve frekventované prodejně tabáku ve Vodní ulici v Kroměříži. Připouští, že už si na časté změny cenovek i zvykli. Nyní ještě doprodávají poslední kusy krabiček ještě za staré ceny, čas na to ale mají jen do konce února.

„Momentálně máme u některých značek ještě staré zásoby. Ty musíme stihnout vyprodat a pak už musíme prodávat jen krabičky s novými kolky," dodala trafikantka.

Neustálé zdražování odradilo loni od kouření například Martina Bejtkovského z Hulína. Cigaretám řekl dost v říjnu a měsíčně se mu tak daří ušetřit přes dva tisíce korun.

„Krabička mě stála dvaaosmdesát korun, násobeno sedm to dělá skoro šest stovek za týden. A když se šlo do baru, bylo to někdy i víc," krčí rameny mladý muž.

Za rok nekouření tak ušetří zhruba třicet tisíc, a navíc samozřejmě vlastní zdraví.

„Za ušetřené peníze můžeme vyrazit na pěknou dovolenou. Člověku se také lépe vycházejí schody do třetího patra a ruce mi najednou voní," uzavřel s úsměvem Martin Bejtkovský.