Jako na všem i na dovolených prý lidé z regionu celkem šetří. „Všichni chtějí hodně muziky za málo peněz,“ dodává Formánek.

Na léto už se však řada z nich těší hned čtrnáct dní po Vánocích. Dovolenkové pobyty raději objednávají půl roku dopředu, aby je prázdniny vyšly levněji.

Cestovní kanceláře v regionu už tak mají plno práce hned první měsíc v novém roce.

„Chorvatsko, Bulharsko i Řecko. To jsou zatím nejvyhledávanější destinace. Zájezdy do Řecka sice kvůli tamní politické situaci stagnují, ale obecně lidé spíše šetří,“ naznačuje také Martina Sedláková z kanceláře Veligradtour v Uherském Hradišti.

Znovu však připomíná, že kdo si objedná zájezd na léto teď, vyhrává. Pobyt si lze totiž dopředu sjednat někde i o desítky procent levněji.

Ne všichni, kteří už myslí na dovolenou, však obcházejí cestovní kanceláře. Zejména mladší generace dává přednost objednání letenek přes internet.

„Letos se chystám do Španělska. Jako obvykle s sebou beru karimatku a spacák, takže mě to vyjde levněji,“ říká Radka Klabačková ze Vsetína, která si tímto způsobem zajišťuje dovolenou už poněkolikáté. Podobně jako řada jejích kamarádů obejde cestovky, posbírá pár katalogů, doma si je v klidu prolistuje a pak už jen rezervuje.

Například internetový portál www.letuska.cz tak prý krizi nepociťuje. Těší jej naopak nárůst klientů.

„Ne půl roku, ale dokonce rok dopředu si u nás někteří rezervují lety. Nabízíme cestování do celého světa prostřednictvím různých leteckých společností. Takže si vybere každý,“ láká Jana Bártková z letenkového centra ve Zlíně, které fungování webu zajišťuje.

Provoz portálů, které nabízejí on-line objednávky letenek, však moc nepřidává kamenným obchodům. Některé v důsledku toho krachují.

Přesto je však podle provozovatelů kanceláří na trhu stále dost zájemců o rezervaci pobytu s ubytováním či programem.

„V konečném důsledku totiž vyjde člověka taková dovolená levněji,“ upozorňuje Sedláková z Uherského Hradiště.

Za jakou cenu do ciziny

Marie Šidlová