Ve velkých městech jsou takovéto trhy samozřejmostí, v Kroměříži dlouhá léta jsme akci tohoto typu v nabídce nenašli. Toho si všiml i rodák z Kroměříže Radan Šafařík, který se s manželkou odstěhoval do Prahy.

Nicméně časté návštěvy u své rodiny v Kroměříži ho vedli k myšlence něco takového tady s iniciovat.

„Před třemi roky, když jsme tady s farmářskými trhy začínali, tady město pořádalo pouze Hanácky den, Svatomartinské hody a nějaké pravidelné trhy tady nebyly. Měl jsem takový osobní pocit, že městu mám něco vrátit, nějak to tady oživit a farmářské trhy mi přišli fajn,“ prozrazuje organizátor.

Listiny, mince a větvičky kočiček, to jsou předměty, které odhalili ve věži kostela v Morkovicích při její letošní rekonstrukci.
Tři století starý nález ve věži kostela

Začátky pro něj, ale nebyly vůbec lehké.

„Zorganizování takové akce obnáší strašně moc věcí,“ podotýká.

Postupem času si však vytvořil systém. I přesto však domluvit každou jednotlivou věc je především časově náročné.

„Musím obvolat farmáře, psát jim emaily, registrovat je, dohodnout nějaký program, kapely, ozvučení, skákací hrad, pohádku a mnoho dalších věcí,“ popisuje nutnosti, které musí na trhy zajistit.

Naštěstí mu s tím hodně pomáhá jeho rodina, manželka i rodiče. „Máme takový mini rodinný tým, který mi hodně pomáhá,“ hrdě hodnotí svou oporu, kterou bezesporu v rodině má.

Jedním z největších problému, které organizátor popisuje je právě obsazení stánků, kdy z 250 oslovených prodejců a farmářů se často nabídky chytne pouze okolo dvaceti z nich.

„Občas jim i volám a urguji je, ale v tomhle je velký problém, protože je docela těžké přesvědčit, aby sem vůbec šli. Přičemž se jim snažíme vyjít co nejvíce vstříc. Například vybíráme pouze 50 korun na brigádníky, kteří nám tady pomáhají skládat ráno stánky. Bohužel, ale s počtem stánkařů stále bojujeme,“ prozrazuje organizátor.

NA POHLED KŘEHKÁ DÍVKA. Zdání však klame, Eliška Bělíková to s meči umí. Jejím partner Petr Šiška ji nešetří.
Spojil je netradiční koníček, rádi si pohrávají s historickými zbraněmi