Oblíbenou turistickou destinaci v průběhu tohoto týdne zájemcům představí vernisáže, přednášky, besedy či hudební a taneční vystoupení po celé Kroměříži. Akce vyvrcholí v pátek Chorvatským večerem na nádvoří radnice.

„Chorvatsko je pro mnohé z nás symbolem léta, je zemí, kam spousta Čechů mířívala a stále míří na letní dovolenou. Ale skutečně Chorvatsko známe? Chorvatské dny nabízí zájemcům nejen pomyslný výlet za sluncem a mořem, ale také seznámení s historií a současností balkánské země, s její kulturou, přírodou, obyvateli, jídelníčkem,“ uvedl starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

Od pondělí do pátku nabídnou Chorvatské dny návštěvníkům program na různých místech ve městě.

„Program je pestrý, chybět nebude cestovatelská přednáška v knihovně Kroměřížska, historici z Muzea města Brna nám přiblíží život válečníka a dobrodruha barona Trencka. Své znalosti o Chorvatsku a EU si mohou zájemci vyzkoušet v populárním pub kvízu v pivnici Černý Orel a srdečně všechny zvu také na závěrečný Chorvatský večer na nádvoří radnice, na kterém přivítáme i velvyslankyni Chorvatské republiky v České republice J. E. Ljiljanu Pancirov,“ vysvětlila zastupitelka Kroměříže a členka spolku Evropa doma, z. s., který celou akci připravil, Olga Sehnalová.

V Knihovně Kroměřížska je po celou dobu konání Chorvatských dnů k vidění výstava fotografií z cest do oblíbené balkánské destinace pořádaná centrem Europe Direct. Zároveň si zájemci mohou v knihovně vypůjčit knihy chorvatských autorů. Restaurace Černý Orel nabízí po celý týden chorvatská jídla.

Dny věnované zemím právě předsedajícím Radě EU jsou v Kroměříži tradicí od roku 2010. Chorvatsko je již devatenáctou zemí, s jejíž historií i současností se mohou Kroměřížané seznámit. Nad projektem převzal záštitu spolu s ministrem zahraničních věcí České republiky Tomášem Petříčkem a velvyslankyní Chorvatska v České republice J. E. Ljiljanou Pancirov také starosta Kroměříže Jiří Němec.