Přestože je zima v plném proudu, kroměřížská radnice má už nyní naplánovány akce a aktivity pro letní turistickou sezónu.

Minulý týden se zástupci města účastnili veletrhu cestovního ruchu Regiontour Brno, kde propagovali Kroměříž jako vyhledávanou turistickou destinaci. Heslem letošní sezóny bude slogan „Kroměříž 2020 – na vlnách pohody“. Město by mělo nabídnout příležitost k odpočinku, zklidnění a zpomalení životního tempa.

Na vlnách řeky Moravy

Skutečné vlny zažijí lidé na výletní lodi Bruno, která bude tak jako v loňském roce brázdit hladinu řeky Moravy z Kroměříže do Kvasic, případně až do Bělova.

„Rozšíření tras neplánujeme. Už z loňska sice víme, že lidé by měli velký zájem jezdit okolo Podzámecké zahrady, ostatně i já bych raději jezdil k loděnici Slavie než kolem čističky. Jenže kvůli nánosu materiálu pod mostem neproplujeme výš,“ vysvětlil Martin Němec z Kroměřížské plavební společnosti.

Ilustrační foto.
Hospody nám neberte, zní z vesniček na Kroměřížsku

Stejný zůstane i jízdní řád plaveb, tedy každý pátek, sobotu a neděli v deset hodin. „I letos si zájemci mohou objednat celou loď na mimořádné plavby. Hodně oblíbené byly například firemní akce, rozlučky nebo rodinné a dětské oslavy,“ dodal Němec.

Vybarvený běh

Lidé se také mohou těšit už na pátý ročník Vybarveného běhu, který se letos koná v sobotu 13. června. Už nyní je možné se na akci registrovat. „Zájemci o aktivní účast by si měli s registrací pospíšit, aby měli zajištěné místo na startu i výhodnou cenu startovacího balíčku,“ poznamenala Marcela Nehodová z radničního odboru kultury a cestovního ruchu.

Dopoledne se koná zábavný běh centrem města ozvláštněný práškovými barvami, odpoledne se lidé mohou těšit na čtyři koncerty včetně vystoupení populární kapely Tata Bojs.

Kostýmované prohlídky města

Lidé budou moci v létě také objevovat neobvyklá či zapomenutá zákoutí Kroměříže.

„Příležitost jim k tomu nabídnou kostýmovaní turistické prohlídky s názvem Příběhy zapomenutých míst. Správnou nostalgickou náladu zase zajistí jízdy historických vlaků Hanáckého léta na kolejích. Připočteme-li k tomu kulisu historického města s památkami UNESCO, vyznavači pomalého turismu se zkrátka v Kroměříži nemohou zmýlit,“ řekl vedoucí radničního odboru kultury a cestovního ruchu Pavel Zrna.

Zlínský zámek čeká postupná rekonstrukce.
Nová okna, fasáda, restaurace či obřadní síň. Jaké změny čekají Zlínský zámek?

České Versialles

Kroměříž chce turisty lákat i na nejcennější dominantu města, Květnou zahradu. „Libosad je místem s jedinečným vzhledem, právem je označován za české Versailles,“ zdůraznil Zrna.

Právě tuto zahradu si mohli lidé prohlédnout na brněnském veletrhu Regiontour, včetně ornamentálních záhonů z živých květin. Zrcadlová expozice vznikla ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a přímo s odborníky z Květné zahrady.

Festivalové léto na výstavišti

Naopak k akčnějšímu létu vybídne program na Výstavišti Kroměříž. V sobotu 23. května se uskuteční další ročník rockového festivalu Rock in Kroměříž. Za jediný den se na dvou pódiích vystřídá celkem jedenáct kapel, například skupina Harlej, UDG nebo Visací zámek.

Naopak pohodový den nabídnou Slavnosti lidové hudby v neděli 7. června, kdy se představí oblíbené dechové hudby a cimbálové muziky.

Polovinu prázdnin mohou lidé oslavit na Royal Dog Summer Party v sobotu 25. července, kdy v Kroměříži vystoupí Sebastian, Debbi, Pavel Calta nebo Majk Spirit.

S prázdninami se ve velkém stylu rozloučí festival Čau prázdniny, který nabídne zábavu pro celou rodinu včetně kolotočů, nafukovacích atrakcí, klaunů, kouzelníků nebo třeba pěnové párty.

Ani letos nebudou chybět tradiční Svatováclavské slavnosti piva, skvělé muziky a gurmánských pochoutek. Vystoupí například kapela Jelen, Horkýže Slíže, Voxel, Pokáč nebo Olympic.

Reprezentační ples města Kroměříže 2020. Koncert Kataríny Knechtové.
VIDEO: Sezónu bálů v Kroměříži zahájil Reprezentační ples města