Na Kroměřížsku policie zaznamenává jen od začátku roku dvaašedesát případů vloupání do rodinných domů, bytů nebo rekreačních objektů.

„Mnohdy se ale jedná o více objektů zaráz, číslo tedy může být podle hrubého odhadu i kolem stovky případů," vysvětlila mluvčí kroměřížských policistů Simona Kyšnerová.

Jeden z posledních případů se stal zrovna v pondělí, kdy se zloděj vloupal do sklepa v Holešově, případ se však podle mluvčí zatím vyšetřuje. V minulém týdnu se zase pachatel pokusil v noci ze čtvrtka na pátek vloupat do rodinného domu v okrajové části Kroměříže.

Zkouší se dostat do sklepů i do chat

„Překonal oplocení, dům obešel a následně vnikl oknem do suterénu. Pokusil se vypáčit dveře vedoucí do přízemí domu. Do obytné části se mu však ale nakonec nepovedlo dostat," líčí Simona Kyšnerová.

Do celkem tří chatek se ale zloděj dostal minulý týden v noci ze středy na čvrtek.

„Bylo to v zahradní oblasti u obce blízko Kroměříže a pachatel způsobil celkovou škodu 9400 korun," potvrdila policejní mluvčí.

Před odjezdem by tedy lidé měli své bydlení řádně zabezpečit a požádat o pomoc příbuzné nebo sousedy.

„Během dovolené necháváme klíče u rodiny. Chodí zalévat, tak se tam občas někdo objeví. Naproti máme také starší sousedku, která byt kontroluje. Necháváme i třeba oddělané žaluzie, aby bylo vidět, že tam někdo je. Nějaká další opatření ale neděláme," míní například třicetiletý Ondřej Mašík z Kroměříže.

Na svůj odjezd by lidé neměli zbytečně předem upozorňovat a povědět o něm pouze těm, kterým důvěřují.

„Při odjezdu řádně uzamkněte všechny dveře a uzavřete okna. Myslete také na zabezpečení balkonových oken a dveří. Nenechávejte zatažené závěsy nebo žaluzie," apeluje mluvčí kroměřížských policistů.

Vhodné je také dočasné přerušení dodávky poštovních zásilek.

Účinné je také zajistit si pravidelné vybírání schránky spolehlivou osobou.

„Věnujte pozornost i zabezpečení kůlen a přilehlých objektů. Klíče neponechávejte uschované na oknech, pod květináči, rohožkami a podobně. Požádejte také někoho známého, aby vám chodil dům či byt pravidelně kontrolovat," radí. Pro mnohé také může být překvapením, když se po dlouhé době vypraví na svou chatu, kterou najdou vykradenou. Je tedy potřeba si ji mimo sezonu řádně zabezpečit.

„Pachatelé, kteří se vloupávají do chat nebo rekreačních chalup, si vybírají především odlehlé a nezabezpečené objekty. Je proto důležité dbát na řádné zabezpečení," poradila mluvčí kroměřížských policistů.

Zárubně lze zpevnit ocelovým pásem, dveře je možné vybavit bezpečnostními zámky, na okna lze nainstalovat mříže.

„Mimo to je vhodné využít elektronické zabezpečení. Chatařům navíc doporučujeme, aby si své chatky v průběhu zimy kontrolovali častěji," řekla Simona Kyšnerová.

Ne všichni kradou, někteří jen přespí

Ne každý pachatel, který vnikne do chaty, chce krást. Mnozí v chatě pouze přenocují a nic neodnesou.

„Například pachatel, kterého policisté dopadli před několika dny, majitelům nezpůsobil žádné závratné škody. V chatách se pouze najedl, napil a přenocoval.

Pro majitele je však velmi nepříjemný už jen pocit, že se po jejich chatce pohyboval cizí člověk, osahával jejich osobní věci a manipuloval s nimi," dodala.