Už příští pátek budou slavnostně znovuotevírat letní kino v Hulíně. „Dostali jsme finance od města, a mohli jsme tak naše kino digitalizovat," pochlubila se pracovnice Kulturního klubu Hulín Jana Nábělková.

Na novém projektoru uzpůsobeném k promítání v technologii BlueRay v Hulíně napoprvé představí pohádku.

„Budeme hrát Madagaskar 3, současně si diváci budou moci prohlédnout promítací kabinu a zjistit, jak vlastně takové malé digitální kino funguje," podotkla Nábělková.

Stejně jako předešlý rok budou v Hulíně po celé prázdniny promítat vždy v pátek a v sobotu. Práci jim trochu komplikuje jen nové rozhraní promítání. „Pro veřejné promítání jsou filmy ve formátu BlueRay dostupné přibližně se zpožděním čtyřech měsíců, proto nemůžeme promítat stejně jako jiná velká kina nejaktuálnější filmové megahity," posteskla si Nábělková. Nabídka filmů bude prý ale i tak pestrá.

„Máme samozřejmě připraveny různé dětské filmy, z těch pro starší diváky to ale budou například snímky Nic nás nerozdělí, Terapie láskou nebo Třicet minut po půlnoci," zve pracovnice Kulturního klubu. Hulínské letní kino si podle ní na návštěvnost rozhodně nemůže stěžovat. „Průměrně nám loni chodilo 97 diváků na film, což je skvělé číslo," míní Nábělková. Mezi lidmi je letní biograf stále velmi oblíbený. „Kino se stalo nedílnou součástí Hulína, jezdí k nám diváci i z okolí," dodala Nábělková.

Areál má navíc tři řady zastřešené, promítat se tak dá i za deště.

Také v Kroměříži se tradici letního kina snaží obnovit. Poprvé se letos promítalo už 1. června. „Pokračovat budeme pravidelně prakticky každý týden v pátek anebo v sobotu, a to až do září," slibuje ředitel tamního Domu kultury Jiří Králík.

Návštěvníci si navíc mohou užít filmové umění nejen na Velkém náměstí. „Promítat se bude i v dalších lokalitách, třeba Květné zahradě, Slovanském náměstí nebo přímo na zámku," připomněl Králík.

Každé promítání pro veřejnost chtějí pořadatelé také nějak ozvláštnit. „Pokusíme se před každou projekcí o hudební vstup či jinou atrakci," dodal ředitel Domu kultury.

Na nezájem lidí si tak prý nemohou stěžovat. „Na první projekci pršelo, i tak ale dorazilo na třicet lidí. V sobotu pak už počasí vyšlo náramně a do Květné zahrady dorazilo přibližně osmdesát lidí," zrekapituloval Králík.

Celý projekt je podle něj pojat jako Kmotrovo filmové léto, v jehož rámci se filmy budou promítat zdarma, a to až do 
16. září.

Romantika pod hvězdami láká hlavně mladé diváky. „Chodím tam ráda, je tam dobra atmosféra. Člověk si s sebou může vzít i jídlo a pití," říká třeba studentka Žaneta Lechnerová ze Zdounek.

Oblíbené letní kino ale prý nemá. „Jezdím většinou do Hulína nebo do Uherského Hradiště," podotkla. Je podle ní škoda, že v regionu zůstalo kin tak málo. „Dvě na celý okres, to je přece jen trochu málo," uzavřela dívka.

VENDULA PUDELKOVÁ