Úředníci se už chystají na stěhování do provizorních prostor. Šanci odevzdat naposledy svůj hlas v budově staré radnice bude mít 1037 voličů, řekl dnes ČTK starosta Pavel Horák (nez.).

Radnice podle něj jen od roku 1989 zažila více než dvacatery volby od komunálních přes krajské, sněmovní, senátní až po letošní prezidentské. „Nějakou nostalgii cítím. Jsem na historii Morkovic hodně zatížený. Každé rozhodnutí o tom, že něco končí, prožívám," uvedl Horák. Přípravu na stěhování volby ale podle něj výrazně nenaruší. „Byť by pro nás bylo lepší, kdyby nebyly," doplnil starosta.

V Morkovicích-Slížanech je k předčasným sněmovním volbám zapsáno 2307 voličů. Při minulých volbách v roce 2010 jich bylo 2326 a svůj hlas odevzdalo necelých 63 procent. Ve městě, které se potýká s nezaměstnaností převyšující průměr Zlínského kraje, tehdy bodovala levice. ČSSD získala bezmála 22 a KSČM přes 21 procent hlasů. Na dalších místech skončila s necelými 13 procenty ODS a o procento méně měly Věci veřejné.

Základ budovy radnice, na kterou se město chystá požádat o demoliční výměr, je z roku 1868. Byla postavena jako zájezdní hostinec. V 80. letech 19. století objekt koupil tehdejší starosta a přestěhoval do něj radnici. K budově bylo začátkem 20. století přistaveno patro, kde byla škola, v 60. letech přibylo křídlo s knihovnou. Právě kvůli přístavbám má budova třeba různé úrovně podlah nebo různé konstrukce. Potřebám úřadu nevyhovuje.

Představitelé města zvažovali opravu budovy, podle Horáka by ale vyšla dráž než stavba nové. Město si po dobu demolice a výstavby pronajalo prostory v administrativní budově místního zemědělského družstva. Podle Horáka to rozpočet města nezatíží, nájemné se bude pohybovat v podobné výši jako náklady na provoz staré budovy. Stavba nové radnice by měla začít příští rok, úředníci by se do ní měli stěhovat v roce 2015.

Objekt bude mít dvě podlaží. V patře bude městský úřad a knihovna, která byla zatím přestěhována do jiné městské budovy na Náměstí, v přízemí budou komerční prostory, například pobočka banky a obchody. Náklady na stavbu zatím známy nejsou, podle starosty přesáhnou 30 milionů korun. Úředníci se budou stěhovat ve druhé polovině listopadu.