Jejich úkol zněl: nalézt v horách havarované letadlo, ošetřit raněné a zmocnit se tajného materiálu, který aeroplán převážel. Spíše než ve skautské hře jsem si v sobotu připadal jako na vojenských manévrech. Už při cestě do hor jsem potkával skupinky mládežníků, oděných do maskáčů. Někteří viditelně unavení polehávali kolem cesty.

„Nachodili jsme fakt moc kilometrů. Letadlo jsme našli až asi po dvanácti hodinách. A to jsme skoro vůbec nespali,“ postěžovali si čtrnáctiletý Vojtěch Jasenovec a o rok mladší Honza Frajer z Prahy. Přesto oba zaťali zuby a statečně se znovu drali do prudkého kopce. Já jsem měl situaci ulehčenou. Kde havarované letadlo přibližně leží, mi prozradil jeden z kolemjdoucích. Jako pomocná stopa posloužil i padák v korunách stromů. Místo havárie působilo ponurým dojmem. Tísnivou atmosféru podbarvily zkrvavené děti polehávající kolem vrtule ze skutečného letadla.

„Pro simulaci zranění používáme těsto, mouku, potravinářská barviva, rtěnky nebo i gumové rukavice, které po úpravě připomínají střeva,“ popsala mi Šárka Nováková, hlavní maskérka. Musím přiznat, že na některá poranění opravdu příjemný pohled nebyl. „Asi nejtěžší je zraněné odborně ošetřit a pak je přemístit k silnici, odkud je odvážejí do bezpečí,“ přiznala Zuzana Jurajdová ze vsetínského Druhého skautského dívčího oddílu, který místo katastrofy objevil už jako druhý. Zuzana s kamarádkou Petrou odvádějí další raněné po stezce, kde je podle nich šance, že nenarazí na vojáky.

Mají smůlu. Po několika desítkách metrů je v lese odchytila vojenská hlídka. „Děti odebereme, zdravotníci se vrátí zpátky, mají platná víza!“ velí Honza s přezdívkou AK 47, velitel přepadové skupiny. Potupně se tedy vracíme na místo katastrofy a dívky ještě netuší, že i přes tento dílčí neúspěch dosáhnou vůbec nejlepšího umístění v soutěži.

Nedaleko stojí o strom opřený velitel fiktivních vojáků Radek Pořízka, přezdívaný Generál. Ptám se ho, jaký mají jeho podřízení ve hře úkol. „Zabraňujeme odnášení tajného materiálu i raněných, kontrolujeme víza. Snažíme se místo havárie utajit,“ vysvětlil Generál. Vítězstvím se v náročné soutěži mohl nakonec pyšnit Druhý dívčí oddíl ze Vsetína. „Holky měly obrovský náskok tří set bodů před druhým Prvním chlapeckým oddílem ze Vsetína,“ upřesnil Marek Matocha, vedoucí vsetínského střediska.

Smysl letošní hry mělo vystihnout motto: zachraň a zvítězíš. „Soutěžící se zdokonalí v týmové spolupráci, zdravovědě, i v orientaci v terénu. To vše v dobrodružné atmosféře plné neočekávaných zvratů,“ popsala Lenka Fialová, jedna z organizátorek.