Lesní zákon totiž zakazuje vjezd do lesa všem motorovým vozidlům, vyjma těch lesnických. Tento zákaz však mnozí řidiči nerespektují a způsobují problémy především lesníkům, kteří kvůli zaparkovaným autům nemohou lesními cestami s těžkou technikou projet.

„Když je široký nájezd do lesa a auto je odstavené na kraji, pak to až tolik nevadí. Jsou však i případy, kdy je cesta lesem průjezdná jen jedním směrem, a když je na ní zaparkované auto, technika zůstane uvázlá a nemá se kde otočit,“ popsal příklad Martin Pavlíček z Lesní správy Luhačovice a dodal, že s podobnými situacemi se v lesích setkávají pravidelně.

Nejvíce aut bývá podle lesníků v sezoně odstaveno v lesích na houbařsky atraktivních místech okolo Luhačovic a Zlína. Za všechny zmínil například Držkovou.

I když zákaz vjezdu platí pro všechny lesní cesty, některé z nich jsou přesto označeny zákazovou značkou. „I když za ni řidiči nevjedou, postaví auto přímo před zavřenou závoru. Takže stejně projet nemůžeme,“ doplnil Pavlíček.

Situaci proto pravidelně kontrolují pracovníci lesní stráže, kteří mají oprávnění udělovat pokuty. „Za blokování lesních cest hrozí řidičům až tisícikorunová pokuta,“ sdělil ředitel zlínského krajského inspektorátu Lesů České republiky Miloš Valenta.

Jak dodal, tito pracovníci se občas setkávají bohužel i se slovními výpady ze strany řidičů či jinou agresí, takže občas musí zavolat na pomoc policejní hlídky.

Policisté lesy kontrolují i během houbařské sezony. „Pokud auto vjede za zákazovou značku na lesní cestu, může dostat na místě blokovou pokutu v hodnotě až dva tisíce korun,“ informovala mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Aby lesníci zamezili těmto problémům s neukázněnými motoristy, rozhodli se více investovat do záchytných parkovišť u vjezdů do lesů.

„V rámci Programu 2000 zpevňujeme plochy u lesů, kde by mohli hřibaři auto odstavit. Chceme tak zamezit nekontrolovatelnému vjezdu do hor. První z nich vznikly například už v lesích na Luhačovicku či Vsetínsku,“ doplnil ředitel Valenta.

O vysokých pokutách, které za zákaz vjezdu do lesa hrozí, ví i Jiří Dlabaja z Fryštáku. „Já bych si autem přímo do lesa nikdy zajet nedovolil. Když už vyrazím do hor na houby, tak pouze s povolením, které vlastním spolu se svým otcem,“ řekl.

Při parkování v lesích nebo na odlehlých místech však houbaři neriskují jen pokutu. „Opuštěná auta nechávají napospas zlodějům, kteří je mohou odcizit či vykrást,“ připomněla policejní mluvčí Jana Bartíková.