Neustálé navyšování výdajů je řadě lidí z Kroměřížska už proti srsti.

„Samozřejmě mi to vadí. Platí se více za všechno, i ceny energií porostou,“ zlobí se například Jaroslava Nováková z Kroměříže.

Pobírá sice průměrný důchod, mezi odpočívající seniory se však odmítá řadit.

„Mám několik živnostenských listů. Pokud si někdo stýská, že má na všechno málo peněz, může se přivydělávat,“ radí s úsměvem Nováková.

Ve zdražování, ať už léků či jiných surovin, však spatřuje i jedno pozitivum.

„Asi to není na škodu, i když by mělo probíhat úměrněji. Stačí se ale podívat například do hospod. Ty jsou pořád plné. Mnozí si zoufají, jak nemají finance, a přitom nadále a s klidným svědomím utrácejí za pivo či cigarety,“ říká Nováková.

„Budeme se muset uskromnit,“ říká zase Anna Siberová. „Promítne se to asi do rodinného rozpočtu,“ odhaduje.

Navýšení daně však podle člena představenstva České lékárnické komory Romana Horného vnese do systému jen zbytečný chaos.

„Cena vzroste kompletně u všech léků a zdravotnických doplňků. Na druhou stranu už však nebude nově poplatek za každou položku na receptu. Platit se bude jen za recept,“ vysvětluje Horný. Upozorňuje, že ceny léků v následujících letech budou zase nižší.

„Státní ústav pro kontrolu léčiv totiž až do konce příštího roku provádí revizi cen léků. Zjišťuje, zda jsou adekvátní ve srovnání s jinými evropskými státy, jako je například Portugalsko či Španělsko. Podle předpokladů by léčiva měla u nás zlevnit,“ konstatoval Horný.

Nijak drasticky nevnímá zdražení Dagmar Malénková z bystřické lékárny Salvia.

„Pojišťovny totiž neustále tlačí na výrobce léků, aby snižovaly ceny,“ vysvětlila své stanovisko Malénková.

Jaký je váš názor? Myslíte si, že je zdražení léků únosné? Napište nám nebo diskutujte na našem webu: