Vytáhnou z peněženky tisícovku nebo dvě a během několika měsíců se naučí základní kroky valčíku, polky, waltze i tanga. Podmínkou je však většinou partner.

Taneční klub Fortuna Zlína nabízí podobně jako ostatní školy výuku standardních i latinskoame­rických tanců. O standardní, které využijí zájemci na plesech, je podle jednatele Radka Felcmana obyčejně na podzim větší zájem.

„Kurzy začínají začátkem září a končí začátkem ledna. Z řad dospělých je nyní navštěvuje asi 150 párů. Jsou mezi nimi lidé, kteří stojí poprvé na parketu i takoví, již se k tanci vracejí. Měli jsme i sedmdesátiletého závodníka,“ upozornil Felcman s tím, že kurzy nejsou věkově omezené.

Za patnáct devadesátiminu­tových lekcí zaplatí člověk od 1200 do 1500 korun. Vybere si přitom jednu z pěti výkonnostních kategorií. Naučit se tančit prý dokáže v kurzu každé „dřevo“. „Z deseti tisíc lidí, kteří naší školou prošli, byl snad jediný účastník nenaučitelný,“ poznamenal.

Poměrně zažité taneční zlozvyky mají podle produkčního Tomáše Andrýska z taneční školy Nancy v Uherském Hradišti lidé, kteří se někdy věnovali folkloru. „Tyto zlozvyky se však dají odnaučit. Tanec je totiž devadesát procent dřiny a deset procent talentu. Tréninky proto bývají mnohdy pro lidi ve středním a starším věku poměrně fyzicky náročné,“ podotkl Andrýsek.

Ideálním oblečením pro lekce tance je proto podle oslovených škol oblek, klidně bez saka a kravaty, pro ženu volná sukně a taneční boty.

Standardní tance se prý na Slovácku učí nejčastěji lidi kolem čtyřicíti až padesáti let. Někteří z nich přitom berou kurzy jako seznámení. „Přivést s sebou partnera není podmínkou, ale je to výhoda. Už se nám totiž stalo, že přišla samotná paní a samotný pán, tančili spolu a jejich protějškům se to nelíbilo. Takže to moc nedělá dobrotu,“ varoval produkční.

Zástupkyně vedoucí Tancklubu Vsetín Lenka Tobolová se domnívá, že tance získaly větší oblibu od doby, kdy začala televize vysílat pořad Stardance. „Soutěž oslovila více lidí. Ukázala, že se tanec lze učit v jakémkoliv věku. Pro vztah je to i výborná terapie. Obyčejně je ale méně mužů než žen,“ prozradila Tobolová.

Řada dospělých ale naváže díky tanci velká přátelství, sdělil vedoucí kroměřížského tanečního klubu Gradace Dušan Stareček. „Obyčejně nenavštíví kurzy jednou, ale několikrát, aby se naučili tančit opravdu pořádně. Scházejí se potom na tančírnách a tráví společně volný čas,“ doplnil Stareček.