Prozatím neměnné stanovisko hlásí jak doktoři, kteří se do akce zapojili, tak také Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů.
„V tuto chvíli si nikdo výpověď nerozmyslel, stále si za ní stojíme. Nyní čekáme, jak dopadnou jednání na úrovni vlády, kterého se má zúčastnit prezident České lékařské komory Milan Kubek, předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel a ministr zdravotnictví,“ řekl ve čtvrtek pro Deník lékař Jaroslav Novák.Také on je jedním z těch, kteří odborovou výzvu podpořili, podali výpověď a končí ve své nemocniční funkci k poslednímu únorovému dni.
V případě, že vláda vyjde lékařům vstříc, prý ale v nemocnicích zůstanou. „Všichni, kteří výpověď podepsali, mají uzavřenou dohodu o solidaritě – tedy buď se vrátíme všichni, nebo nikdo,“ připomněl Novák.
O situaci a hlavně důvodech, které je k zapojení do výzvy přiměli, lékaři mezi sebou napříč kraji živě diskutují.„Jsem specialista. Přivádím na svět nový život. Učím na lékařské fakultě budoucí doktory, mám mezinárodní certifikáty na provádění prenatálního ultrazvukového vyšetření, provádím invazivní úkony, s kolegou dokonce i unikátní operace. Po dvou atestacích a po osmi letech práce je můj tarifní plat sto pět korun čistého na hodinu,“ posteskl si pro Lékařský odborový klub jeden z lékařů pracující v nejmenované fakultní nemocnici.
„Žena je na mateřské, splácíme hypotéku, u moře jsme byli jednou a loni jsme přemýšleli, co všechno dětem k Vánocům nekoupíme. Císařský řez trvá zhruba dvacet pět minut, v přepočtu za něj dostanu čtyřicet korun. Proč tedy stojí výměna pneumatik desetkrát více?“ napsal lékař.Všichni si proto opravdu přejí, aby vláda obrátila a odchod lékařů byl nakonec přece jen zažehnán.„Situace by ale měla být vyřešena dříve než nastane březen,“ konstatovala za Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů Ivana Horková.