Počítačově řízený laserový paprsek nahradil dříve užívaný řez ocelovým břitem. První pacientkou v republice byla osmnáctiletá talentovaná houslistka Barbora Valečková z Uherského Brodu, která je silně krátkozraká.

„Mám více než deset dioptrií na každém oku. Brýle nosím od druhé třídy. Nyní mi ale způsobují potíže, když musím během krátké doby nastudovat nové materiály,“ přiblížila Barbora své problémy.
Celý proces je nyní díky laseru šetrnější, bezpečnější a přesnější.

První oční operace svého druhu v republice dopadla podle očekávání

„Laser Da Vinci vytvoří během několika sekund asi sedmdesáti mikrometrovou vrstvičku nazývanou lamela na povrchu oka. V ní se provádí řez, který odstraní oční vadu,“ vysvětlil primář a operatér Pavel Stodůlka.

Dříve se tato lamela pohybovala kolem 140 mikrometrů a první operace tohoto druhu se uskutečnila loni v létě ve Francii.
S laserem se pracuje při vědomí a vše trvá jen pár minut. „Do deseti minut je hotovo. Navíc zlepšení pacient vnímá okamžitě po zákroku. A výhodou je také to, že není nutná hospitalizace. Už po několika minutách odchází operovaný domů,“ vyzdvihl primář.

Jeho slova potvrdila po operaci i Barbora. Už v pondělí ji přitom čeká hudební vystoupení. „Opravdu vidím lépe. A jsem ráda, že to mám za sebou,“ svěřila se.