Ačkoliv kroměřížskou nemocnici ještě neplní pacienti s různými zdravotními potížemi, které vedra vyvolávají, a ani se nezvýšil počet výjezdů kroměřížské záchranky, zhoršení situace zdravotníci teprve očekávají.

„Nemám doposud hlášený žádný případ kolapsu kvůli vedrům. Před čtrnácti dny byla ještě zima a teď teploty nejsou zase až tak vysoké. Jakmile ale přijdou několikadenní tropická třicetistupňová vedra, očekáváme vyšší počet pacientů. Hodně kolapsů bývá především v létě,“ zhodnotil primář interního oddělení kroměřížské nemocnice Pavel Třeštík.

Vyšší počet výjezdů sanitek očekává i vedoucí lékař kroměřížské záchranné služby Miloš Janoušek. „Zatím byl klid, ale po dnešním dni se už možná statistika pohne a přibude výjezdů,“ potvrdil včera Janoušek.

Obdobné počasí jako bylo doposud, tedy slunečno s teplotami kolem třicítky, se podle údajů Českého hydrometeorolo­gického ústavu udrží i v několika následujících dnech. Místy se budou vyskytovat bouřky. Lékaři proto radí zdržovat se ve stínu a pít studené nápoje.

„Týká se to hlavně starších občanů. Ti by neměli chodit na slunce. A jít v poledně na nákup či s motyčkou na zahradu nepřipadá vůbec v úvahu. Všeobecně pak lidé musejí hodně pít,“ poznamenal Janoušek.

Pokud se lidé nevyvarují nadměrné fyzické námaze a pobytu na přímém slunci, hrozí lidem nejrůznější zdravotní problémy.

„Z dehydratace si mohou přivodit například selhání ledvin. Z dalších častých onemocnění se pak ve vedrech objevují srdeční infarkty či různé slabosti,“ potvrdil primář Třeštík.

Některé obtíže ale už lidé pociťují. „Špatně se mi dýchá, sluníčko proto moc rád nemám,“ svěřil se například dvaapadesátiletý Pavel Zounar z Kroměříže. Stejné problémy trápí i jednoho seniora z Kroměřížska, který neprozradil své jméno.

„Jsem pětadvacet let astmatik a vedra jsou pro mě šílené. Hrozně mi vadí. Když se mi lépe dýchá, tak sluníčko vydržím. Musím používat spreje, ale i ty někdy nepomohou. Venku na sluníčku doslova hořím,“ povzdechl si senior.