Zvýšený počet zákazníků mají například už od počátku ledna v kroměřížské lékárně U zlatého lva. „Chodí hodně nakupovat třeba vitamin C, Echinaceu nebo i léky na chřipku, jako Paralen. Snaží se tak předzásobit, než to přijde,“ potvrdil tamní pracovník Karel Polach.

Na zmíněnou včasnou prevenci sází třeba František Setinský. „Dobře se oblékám, abych neprochladl, a užívám různé vitaminy. Strach z chřipky ale nemám,“ prozradil Kroměřížan.

Zatím v klidu je také Viliam Valko z Holešova. „Nebojím se, ale něco pro zdraví se také snažím dělat. Jíme doma hodně ovoce a zeleninu,“ svěřil se muž. Do případné chřipkové epidemie zbývá ještě pár dnů, region zatím ale podle některých praktiků sužují jiné nemoci.

„Hodně v posledních dnech řádí virová onemocnění, hlavně respiračního ústrojí. Projevuje se obdobně jako chřipka, tedy kašlem a teplotou,“ informoval kroměřížský lékař Josef Navrátil.

Zatím plní jeho ordinaci právě pacienti s těmito příznaky. Co se týče chřipky, hlavní nápor lékař teprve očekává.

„Podle prognóz je prý chřipka teprve v západní Evropě. U nás by měla být do dvou týdnů,“ konstatoval Navrátil.

Navýšení počtu nemocných s virózou pozoruje i holešovská doktorka Eva Zlámalová. „Takových pacientů máme o trošku více. Trápí je střevní a žaludeční virózy. Lidi s chřipkou teprve očekáváme,“ poznamenala.

Se zvýšeným počtem pacientů počítá i bystřický praktik Karel Lejsek. „Nemoc se sice blíží, u mě v čekárně to ale zatím není poznat. Měl jsem tu doposud jen tři nebo čtyři pacienty s virózou,“ sdělil lékař.

V očekávání kromě doktorů jsou i některé regionální lékárny. „Zájem o léky je standardní, ale předpokládáme, že se za pár dnů objeví více zákazníků,“ spekulovala třeba Dagmar Malenková z bystřické lékárny Salvia.