„Po zimních měsících se jakoby rozsvítí,“ přirovnal. Současně věří, že oteplení nepřinese onemocnění virózami. „Prasečí chřipka už je snad taky za námi,“ zadoufal. Kdo může mít při náhlé změně teplot obligátně potíže, jsou podle něj lidé s onemocněními srdce a plic. „Ti však musejí být na takováto období připraveni,“ upozornil.

Že budou prosluněné prodlužující se dny ovlivňovat také naši náladu, potvrzuje i klinický psycholog zlínského Psychocentra Michal Pernička. „Více denního světla samozřejmě vliv na lidskou psychiku má. Jak moc se ale lidem zvedne nálada, to se paušálně říct nedá,“ vysvětlil.

Co ho ale spíše zaráží je fakt, jak urputně lidé již nějakou dobu jaro očekávají. „Vždyť dosud byla ještě regulérní zima a nízké teploty tak nebyly ničím neobvyklým,“ podotkl.

Nejsou to ale jen lidé, které příchod jara potěší. „Také naši domácí mazlíčci, zejména pejsci, teď budou šťastnější. V příjemných jarních dnech je jistě čekají mnohem delší procházky,“ říká veterinářka ze zlínských Jižních Svahů Lucia Friedlaenderová. Choulostivější pejsci podle ní uvítají také to, že již nemusí při venčení nosit všelijaké oblečky chránící je před nástrahami zimy.

Ani majitelé nejlepších přátel člověka se v souvislosti s oteplením nemusejí obávat jejich zvýšeného línání. „Bytový pejsci mění srst v průběhu celého roku. Tráví většinu času ve vytopených bytech, kde by jim ryze zimní srst překážela,“ doplnila. Prudké změny počasí podle ní, stejně jako u lidí, samozřejmě více vnímají zvířata chronicky nemocná. „Problémy mohou mít například pejsci kardiaci,“ poznamenala veterinární lékařka.

Zato podle valašskomeziříč­ského ochranáře Milana Orálka příroda takovými změnami moc netrpí. „Je na to zvyklá. Příroda i počasí jsou proměnlivé,“ řekl ochránce přírody. Podle něj si jenom my, lidé, myslíme, že s tím můžeme něco dělat. „Větru dešti prostě neporučíme,“ okomentoval s nadsázkou.

Podle meteorologů má příjemné jarní teplo vydržet až do začátku příštího týdne. „Víkendová teplota se bude pohybovat mezi třinácti a patnácti stupni Celsia. V neděli však můžeme očekávat drobné dešťové přeháňky,“ sdělila meteoroložka Dagmar Honsová. Poznamenala také, že podobné teplotní šoky pamatuje v březnu v roce 2004. „Tehdy byla první půlka velice chladná a v té druhé se teplota vyšplhala až na dvacet stupňů,“ dodala Honsová. Nadšení z jarního počasí by však mohlo opadnout ke konci března, kdy se opět ochladí.