Zmíněný roztoč lidem může přivodit například encefalitidu, meningitidu či boreliózu.

„Očkování proti borrelióze lidi neochrání, proti klíšťové encefalitidě však ano. Je prováděno ve třech dávkách. Nejlepší je začít s ním už v zimních měsících,“ informoval lékař. Jedna očkovací vakcína podle něj stojí zhruba čtyři sta padesát korun.

Nemoci, které mohou lidé po kontaktu s klíštětem chytit, se projevují různě.

„Očkování spolehlivě ochrání před meningitidovými infekcemi, to znamená například před zápalem mozkových blan, které se začne projevovat zpočátku jako chřipkové onemocnění, potom začnou bolesti hlavy a horečky. V tomto stádiu je už potřeba rychle zasáhnout. Je nutná hospitalizace a užívaní antibiotik a další řešení, což se už provádí v nemocnici,“ poznamenal Jadrníček.

V případě boreliózy je pak nezbytné po vytažení klíštěte ránu vydezinfikovat a sledovat, co se děje s okolím.

„Borrelióza se totiž projevuje ve většině případů tím, že dochází k zarudnutí rány, které se rozšiřuje, až postupně začne ze středu blednout. Pokud se objeví tyto příznaky, je třeba vyhledat lékaře a nasadit antibiotika, čímž lze nemoc vyléčit,“ podotkl Jadrníček.

Pokud to lidé podcení, přechází nemoc do druhého stádia. „Tady už postihuje nervy či klouby, a vznikají problémy, které se už špatně léčí,“ varuje lékař.

Situace na Kroměřížsku podle něj ve srovnání s jinými regiony není nijak dramatická. „Řekl bych, že patříme k průměru. Situace není tak hrozná. Jsou oblasti, kde je výskyt vyšší i nižší,“ uzavřel Jadrníček.