„Cesty jsou holé, jen v lesních úsecích a ve vyšších polohách se nachází zbytky sněhu. V těchto místech by řidiči měli být stále opatrní," upozornil ještě ve středu pro Deník dispečer Správy a údržby silnic Kroměřížska.

Během noci na středu si počasí vyžádalo ještě několik výjezdů hasičů, zejména kvůli popadaným stromům, které blokovaly průjezdnost cest. Jednotky vyjížděly především na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku.

„Hasiči zasahovali od úterních čtrnácti do středečních sedmi hodin ráno celkem u jednadvaceti událostí," informoval krajský mluvčí hasičů Libor Netopil s tím, že všechny zásahy se obešly bez zranění.

Silničáři ale ještě museli během středeční noci opět uzavřít dvě trasy na Kroměřížsku, projet se tudy nedalo ještě odpoledne.

„Jedná se o cesty ze Zdounek a Kostelan na Bunč. V těch místech blokují cestu popadané stromy, takže nyní zajišťujeme jejich odstranění. Větve na silnici se ale mohou nacházet i na jiných místech," upozornil dispečer.

Počasí také způsobilo v úterý večer další problémy ve Střílkách a Koryčanech, kde stejně jako v pondělí vypadla dodávka elektřiny: obě obce se tak ocitly zhruba na dvě hodiny znovu bez elektřiny.

Doprava na Kroměřížsku byla ovšem během středečního rána už plynulejší, se zpožděním ale stále museli počítat lidé cestující vlakem: na hlavním železničním koridoru Přerov – Břeclav, který protíná i kroměřížský region, zrušily České dráhy (ČD) většinu rychlíkových spojů, ty osobní pak měly mnohdy až devadesátiminutová zpoždění.

Odpoledne ale dráhy podle mluvčího Petra Šťáhlavského začaly obnovovat plný provoz i na všech dálkových tratích.

„Na trať se tak postupně vracejí elektrické soupravy a lokomotivy, postupně dochází také ke zprovozňování jednotlivých souprav. Jízdní řád vlaků se bude postupně vracet k normálu, ve čtvrtek by už měla většina vlaků v České republice jet podle obvyklých jízdních řádů," konstatoval v podvečer mluvčí ČD.

Menší omezení podle mluvčího drah ještě ve středu večer trvají na trase z Přerova do Břeclavi a z Hranic na Moravě do Vsetína.

„I tam ale předpokládáme v nejbližších hodinách postupné obnovení elektrického provozu. Do té doby zde pojedou motorové lokomotivy, komplikací by tak bylo jen menší zdržení vlaků," přislíbil Petr Šťáhlavský.

Cestující tak podle něj ve středu večer mohli plně využívat železniční dopravu. „Výzva Českých drah k odložení cest vlakem tak již neplatí a cestující již mohou postupně stabilizující se dopravu plně využívat a plánovat své cesty pro čtvrteční den," dodal mluvčí.

A příznivé zprávy hlásí i meteorologové: počasí by se podle nich mělo ve čtvrtek nadále zlepšovat a rtuť teploměru stoupat, přinejmenším v následujících hodinách by tak další ledovková kalamita už hrozit neměla.