Také řada pacientů v regionu už dnes používá preparáty obsahující nenávykové látky z konopí, ne všichni ale o nové možnosti vědí. Například v lékárně v Kroměříži; pacienti tam nejčastěji nakupují různé masti a krémy s výtažky z konopí.

„Běžně máme v prodeji výrobky s konopím, které neobsahují ty návykové látky, lidé si je často kupují na ekzémy, na klouby a lupénku. Zájem od pacientů na čisté konopí zatím neregistrujeme," konstatovala lékárnice Stanislava Mrhálková. Čistě konopné výrobky v prodeji ještě nemají.

„Je to schváleno, ale přípravky zatím nemají stanovenou úhradu. Cena je nyní strašně vysoká, nikdo by to nezaplatil. Takže čekáme na změny. Od Státního ústavu pro kontrolu léčiv jsme doposud nedostali žádné informace o tom, kdy by mohly být léky opravdu dostupné," podotkla Mrhálková.

Podle ní nejspíše nebudou lékárny prodávat přímo sušené konopí, ale především výrobky z něj.

„Zatím přesně nevíme, co bude k dispozici. Léčebné účinky konopí jsou prověřené, ale bude to předepisovat lékař, já sama nebudu moci nic doporučit, protože přípravky nebudou ve volném prodeji, dodala lékarnice.

Ani v lékárně v Bystřice pod Hostýnem zatím výrobky z konopí nemají.

„Přesný termín dodání léků neznáme, nemáme ani nic objednáno. Ani zájem od pacientů neregistrujeme, ale jak to bude k dispozi a schváleno, určitě objednáme," ujistila magistra Jana Hubíková.

Podle ní může konopí mnoha pacientům pomoci řešit jejich zdravotní obtíže.

„Masti s konopím jsou podle mne účinné, takže když si pacienti konopí koupí a doma mast udělají, bude to pro ně přínosem. Bylo by dobré, aby měli všichni legální šanci k léčbě. Navíc, když vidíme, jak to tady mnozí běžně pěstují ve velkém a nemocní lidé z toho mají postih, je to smutné," povzdechla si lékarnice.

Ne všichni pacienti ale o možnostech léčení marihuanou ví. „Samozřejmě mě to zajímá a mám v plánu si o tom něco načíst, ale nevím nic například o nežádoucích účincích na mozkové buňky, které marihuana asi má. Nečetla jsem ani žádné výzkumy, jak říkám, pořádně se o tom informovat stojí dost času a ten momentálně nemám," řekla Deníku například třicátnice Zuzana Teličková, která se dlouhodobě léčí s roztroušenou sklerózou.

O možnostech užití konopí se bude radit se svou neuroložkou. „Určitě bych ho nezačala používat jen tak bezhlavě, bez velmi pečlivého zvážení, a to jak kvůli ceně, která má být dost vysoká, tak kvůli nežádoucím účinkům. Léčím se zatím injekčními preparáty, ve které mám důvěru," vysvětlila Teličková.

Sama přiznává, že by neměla problém s užitím konopí kvůli tomu, že jde vlastně o drogu, ale spíše kvůli ceně.

„Někde jsem zahlédla, že by možná mělo jít i o tisíce měsíčně, to bych si rozhodně nemohla dovolit. Pak by tato léčba byla jen pro bohaté lidi a mě by přestala zajímat. Je velké množství drahých věcí, které můžou člověku zkvalitnit život a zlepšit zdraví Člověk s průměrným příjmem si je ale musí většinou odepřít. To je i můj případ," krčí rameny Teličková.

Zneužití konopí jako drogy je podle ní podobné jako u mnoha dalších preparátů.

„Pokud se používá jako lék, pak se nezneužívá. Myslím, že bereme v rámci léčby mnohem škodlivější látky," uzavřela pacientka.

Pacientka: Za tisíce bych si to nejspíš nemohla dovolit

„Moje nemoc je tichá a plíživá. Lékaři mi moje problémy pojmenovali jako podezření na nemoc Arane Duchene, nejsou si však jistí." Tak popisuje své trápení pětapadesátiletá Jiřina ze Zlína.

Jde podle ní o nemoc koncových zakončení nervů, v podstatě pozvolné odumíraní nervových buněk, které ovlivňují svalovinu.

„Dochází tak k postupnému ochabování končetin těla a omezování pohyblivosti. Bohužel se to stále pomaličku zhoršuje, nemoc mě trápí už pětadvacet let. Snažím se udržovat v dobré fyzické kondici, aby svaly nestrnuly úplně. Pohyb a přírodní látky mi dělají velmi dobře. Musím ty nervové zakončení stále oživovat a příliš nezatěžovat, aby situace nebyla ještě horší," vysvětluje žena.

Konopí jí jako léčebný prostředek doporučila rodina a také jí ho zprostředkovala. „Za tisíce bych si to v lékárnách nemohla dovolit, jsem v částečném invalidním důchodu a bez příspěvěku pojišťovny by to nešlo. Mrzí mě, že to zatím nejde nejen legální, ale také finančně dostupnou cestou," krčí rameny pacientka.

O účincích marihuany jí řekla také fyzioterapeutka, která jí pomohla s vykloubeným ochablým palcem.

„Doporučila mi konopné masti na uvolňování zatuhlých svalů. Nejvíc tedy používám právě je, mažu si s nimi pravidelně postižené končetiny. Užívám také konopná semena, která pravidelně konzumuji. Jsem s tím velmi spokojena," říká paní Jiřina.

Doufá, že pro pacienty, kterým konopí pomáhá od akutních bolestí, bude látka v lékárnách k dispozici i s příspěvkem od pojišťovny.

„Konečně to bude k dostání a snad to nebude tak drahé, aby to nakonec k ničemu nebylo. Nevěřím tomu, že by pojišťovna nedokázala pomoci svým pacientům finanční podporou na látku, která jim ulehčuje v bolestivé nemoci. Když ne hned teď, tak později snad určitě," uzavírá žena.