Podle vedoucího odboru služeb Kroměříže, Lamberta Hanzala, pracovníci na lávce odstraní původní pochůzí vrstvy, provedou novou hydroizolaci na jejím povrchu, usadí nové pochůzí vrstvy a vyměnění zábradlí.

„Součástí zakázky je i sanace betonu lávky a betonů nástupních ramp, sanace podhledu nosné konstrukce, zřízení nového revizního schodiště pod lávkou a také instalace monitorovacího systému vlhkosti. Počítá se i s hydroizolací opěr,“ vyjmenoval Hanzal.

Náklady na opravu vyjdou zhruba na 8,7 milionu korun. Lávka bude po celé dva měsíce zavřená.

„S ohledem na životnost lávky nelze tyto práce odkládat. Chtěl bych tímto Kroměřížany požádat o pochopení,“ řekl starosta Kroměříže Jaroslav Němec.

Opavu podle Hanzala nebylo možné udělat přes léto, když je lávka díky prázdninám méně vytížená.

„Velká vedra přes prázdniny práci neumožňují, proto bylo nutné počkat na podzimní měsíce,“ vysvětlil.

Loni byla lávka staticky zajištěna externími lany. Stavbaři rovněž zesílili její stávající konstrukci. Náklady na tyto práce vyšly na asi 7 milionů korun.

Před necelými třemi lety byla také lávka zavřena kvůli kontrole, kterou starosta města nařídil poté, co se v Praze zřítila lávka postavená podobným způsobem. Bylo zjištěno, že část nosných lan lávky je poškozena korozí a je nutné ji opravit. K prodloužení její životnosti je ale potřeba opravit ještě i její povrch.

Lávka pro pěší v Kroměříži byla postavena v roce 1984. Je dlouhá 76 metrů, délka nosné konstrukce lávky je 63 metrů. Lávka odolala při velkých povodních v roce 1997, kdy pouze přišla o zábradlí, které bylo tehdy odstraněno, aby nezachytávalo naplavené větve a stromy.

Po záplavách bylo zábradlí instalováno zpět a lávka byla pečlivě zkontrolována. Přestála také povodně v letech 2006 a 2010, kdy ale také muselo být zábradlí odstraněno.