„Má znovu čtyři mláďata. Jedno z nich se sice na chvilku ztratilo, ale bylo naštěstí nalezeno v zahradě u dobrých lidí, kteří nás informovali a tak bylo vráceno k rodičům,“ konstatoval Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku (MOS).

Připomněl, že labutě zpěvné hnízdí obvykle na malých jezerech v tundře na severovýchodě Evropy a u nás se občas objevují v době tahu, někdy vzácně zimují.

„Výjimkou je právě labuť zpěvná, která se už jedenáct let zdržuje celoročně převážně na střední Moravě. Loni poprvé zahnízdila a společně se samcem se starala o čtyři mláďata,“ dodal místopředseda MOS.

Podle ornitologů šlo o první prokázané hnízdění labutí zpěvných v České republice.

„Od našich labutí velkých se pozná labuť zpěvná podle žlutě zbarveného zobáku. Samice je navíc označena kroužkem a límcem s kódem 7R42. Okroužkována byla v Německu na zimovišti labutí zpěvných v lednu 2006, a to jako dospělá samice. Proč se nevrátila do svého severského rodiště a usadila se na Moravě, zůstává pro ornitology záhadou,“ krčí rameny Jiří Šafránek.

Nejoblíbenější rybníky moravské labutí hvězdy leží v Tovačově, Kojetíně a Chropyni, objevila se ale i na jižní Moravě, v Maďarsku nebo Polsku. Od členů Moravského ornitologického spolku dostala časem jméno Zpěvanka a postupně se stala doslova ornitologickou celebritou…