O kom je řeč? O pouličních muzikantech. Zatímco například v Praze musejí mít ale amatérští hudebníci pro svou pouliční produkci vytyčené místo a povolení, na Kroměřížsku tomu tak není.

Možná je to také tím, že v celém regionu momentálně vědí starostové snad jen o jediném takovém umělci: postarší pouliční kytarista bývá k vidění v Kroměříži.

Zmíněný muž se prý navíc chová v ulicích okolo Velkého náměstí nadmíru spořádaně.

„Nikoho neobtěžuje, nikomu nic nedělá a pokud lidé nechtějí, nemusejí ani přispívat,“ potvrdil tento týden Deníku starosta Kroměříže Miloš Malý.

Sám prý každý den prochází městem a zmíněného zpěváka občas potkává. K pouličnímu muzicírování prý muž nemusí mít povolení, alespoň tedy ze strany radnice.

„V tomto směru máme vyhlášku o veřejném pořádku, která upravuje mimo jiné i hluk či produkci,“ upozornil Malý.

V případě, že by se tedy objevili dva stěžovatelé na přílišný hluk, byl by to problém.

„Celou záležitost by s velkou pravděpodobností řešili strážníci,“ doplnil vedoucí odboru služeb Lambert Hanzal.

Občas bývá v ulicích Kroměříže k vidění také skupinka latinskoamerických indiánů, kteří se prezentují kromě hudby svými výrobky či cédečky.

Povolení od radnice prý ale také nemusejí mít, za uplynulé roky očividně patří k městu a lidé si na ně také zvykli.

„Žádné stížnosti na hluk či obtěžování tu od občanů totiž nemáme,“ poznamenal Hanzal.

Stejně hovoří také ředitel Městské policie Kroměříž Miloslav Skřebský.

„Stížnosti nemáme, hudba nikoho nepohoršuje, ani neruší,“ potvrdil Skřebský. V ostatních městech Kroměřížska se podle starostů pouliční muzikanti neobjevují. „Chropyně je malá, asi je neláká. Vůbec si ani v minulosti nepamatuji, že by se tu nějaký objevil. Na druhou stranu máme klid,“ smál se ve čtvrtek starosta Chropyně Radovan Macháček.

Stejné je to podle zkušeností místostarosty města i v Holešově. „Já osobně jsem se tu s žádným nikdy nesetkal. Asi je naše město neláká,“ uzavřel Rudolf Seifert.