Skrytá identita může tak představovat velké nebezpečí. Potvrdil to ostatně i případ, který se stal nedávno na Kroměřížsku.

Dívka ve věku mezi deset a čtrnácti lety se tu v únoru seznámila na sociální síti s mladým policistou. Zanedlouho se ale ukázalo, že dotyčný není ani policista, ani mladý. Bohužel se mu ale podařilo dívku vylákat na schůzku.

„Nezletilá dobrovolně nasedla do vozidla jednapadesátiletého muže a odjela s ním na polní cestu jedné z obcí v regionu,“ popsal před časem případ okresní státní zástupce Pavel Pukovec.

Potud ještě o nic nezákonného nešlo, mezi mužem a mladistvou dívkou ale došlo k pohlavnímu styku. Fotografie a video z aktu navíc poté kolovaly na internetu.

O to, aby k podobným událostem nedocházelo, se proto snaží také policistky kroměřížské preventivně informační skupiny. „Pořádáme besedy s dětmi, na nichž je na nebezpečí upozorňujeme a radíme jim, jak se chovat, aby se nestaly obětmi,“ vysvětlila kroměřížská policejní mluvčí Simona Kyšnerová.

I sami policisté si vyzkoušeli, že ztratit pevnou půdu pod nohama není na internetu nic těžkého – obzvláště na chatu, tedy stránkách určených ke komunikaci mezi lidmi.

„Jeden z nich se vydával za mladou dívku, a hned se mu ozvala spousta mužů, kteří se chtěli sejít. Zjistit, která pozvání jsou seriózní, ale samozřejmě není možné,“ popsala policejní praxi Kyšnerová.

Policisté proto především mladým lidem radí nevyvěšovat na internetu fotky, kterých by bylo možné zneužít a neuvádět telefon nebo adresu.

Díky zneužívání internetu se policejní slovník obohatil o spoustu nových výrazů jako jsou kybergrooming, kyberšikana, kyberstalking nebo sexting (viz slovníček pojmů).

A jak se zachovat, když už se někdo obětí stane? „Rozhodně se s událostí netajit. Malá ostuda totiž nemusí být nic s porovnáním s tím, co může v konečném důsledku nastat,“ varovala Kyšnerová.

I podle psychologa je právě stud u kyberšikany zásadní problém. „Děti o tom velice nerady baví. Jako výchovný poradce jsem se s tímto problémem ještě nesetkal, ale může to být právě tím, že o tom mladí nemluví,“ konstatoval Pavel Motyčka.

Kyberšikana se ale netýká jen dětí. „Mého kamaráda pronásledoval na internetu neznámý muž. Kamarád sice neměl žádný profil na sociální síti, přesto si ho dotyčný uměl všelijak najít,“ svěřil včera Deníku šestapadesátiletý muž z Hulína.

V regionu zatím kyberšikana naštěstí tragickou dohru neměla. V zahraničí je však známo několik případů, kdy děti právě kvůli internetové šikaně spáchaly sebevraždu.

Jako „Veronika“ mám na Facebooku deset nových přátel. A prosbu o zaslání více fotek

V pátek večer, než jsem odešla z práce, jsem vytvořila na Facebooku profil a oslovila s prosbou o přátelství stovku úplně cizích lidí z nejrůznějších koutů republiky.

A výsledek? Za pouhé dva dny deset přátel, dvě žádosti a jedna zpráva, ve které mi neznámý muž sdělil, že se chce o mě dozvědět víc.

Ubezpečil mě, že je něžný a žádá mě o zaslání mé e-mailové adresy, aby mi mohl poslat jeho fotky a na oplátku abych mu poslala ty své zase já.

Vlastně ne „já“, ale Veronika Pešková s profilovou fotkou mojí nejlepší kamarádky Nely. Právě ji jsem totiž požádala o pomoc s vytvořením nové identity.

„Veronika“ si tedy namátkově vybrala padesát mužů a stejný počet žen, a požádala je prostřednictvím sociální sítě Facebook, aby se stali jejími přáteli. Do pěti minut nabídku přijali první tři, o dvě hodiny později přišla už zmíněná zpráva od muže, který touží po e-mailové korespondenci. Jako Veronika jsem obdržela také několik dalších zpráv s dotazy typu: Odkud se známe?

A jak vypadal facebookový profil v neděli odpoledne? Přesně devět „spřátelených“ mužů, jedna žena, dvě žádosti o přátelství od dvou zcela neznámých a jeden hasič Karel, který se Veronice snaží dělat celkem milou společnost prostřednictvím cha­tu.

Závěr? Po tom, jestli mladíci, kteří se nyní chtějí přátelit, jsou skutečně takoví, jak se prezentují na svých profilech, pátrat nebudu. Jisté je ale to, že za blonďatou slečnou se skrývala černovlasá novinářka, které nešlo o nic jiného, než otestovat lidskou důvěřivost a sepsat reportáž.