Jsou to jak turisté, kteří si vyjdou do přírody a odhodí nedopalek z cigarety, tak i řidiči, kteří vyhodí cigaretu za jízdy nebo rovnou vysypou popelník. Často jsou na vině i lesní dělníci, kteří nedodržují základní pravidla," vyjmenoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Podle něj lidé rovněž podceňují rozdělávání ohně v přírodě. "I když plamen uhasí, už však neví, že se oheň může dostat do kořenů stromů a tam vyčkávat i několik dnů, než se znova rozhoří. Máme i případy, že se požár objeví znova po sedmi dnech," podotkl mluvčí.

Letos už hasiči zasahovali u 72 požárů v přírodě, z toho se u přibližně poloviny jednalo o lesní požáry. "V březnu jich bylo devět a během dubna už čtrnáct, a to je hodně," povzdechl si Mitáček.

Oheň může číhat v kořenovém systému několik dní

Jako nejvážnější označil víkendový případ z Přílep na Kroměřížsku, kde došlo k rozsáhlému požáru lesa. "Víme, že vznikl z nedbalosti lidí. Ještě včera ráno jsme se tam opět vraceli, protože došlo k dalšímu vznícení. A to je přesně ten případ, kdy oheň zůstal v kořenech," upozornil mluvčí.

Největším problémem pro hasiče jsou zejména zásahy v těžko dostupných terénech. "Zlínský kraj je hodně členitý a má množství špatně přístupných terénů, což je náročné nejen pro hasiče samotné, ale zejména na techniku. Nejenže tak dochází k jejímu poškození, ale často nemáme ani odkud přivézt vodu. Některé porosty jsou navíc tak husté, že se do nich nedá proniknout a hasiči pak musejí hledat jiné řešení," konstatoval mluvčí.

Zabránit vzniku rozsáhlého požáru lze jedině včasným přivoláním hasičů. "I z malého plamínku se totiž může stát velký ničivý požár, kde kvůli vysokým teplotám pak vzplanou už i zelené stromy. Ty totiž obsahují vysoké množství pryskyřice, která výborně hoří. Obzvlášť velkým nepřítelem je vítr," radí Mitáček.